کمک‌های بشردوستانه ایران به زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه   

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران گفت: «تاکنون ۱۷۰ امدادگر ایران در قالب تیم‌های امدادی و درمانی به مناطق زلزله زده ترکیه و سوریه حضور یافته و حدود ۲۵۰۰ چادر امدادی نیز به این دو کشور ارسال شده است».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پیرحسین کولیوند، روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه، در تشریح خدمات این جمعیت به زلزله‌زدگان دو کشور ترکیه و سوریه گفت: «پس از وقوع زلزله مهیب در مرز میان ترکیه و سوریه، هلال احمر ایران بلافاصله برای کمک‌رسانی اعلام آمادگی کرد». 

رئیس سازمان هلال‌احمر، با اشاره به این که ۲۴۷۰ دستگاه چادر امدادی به دو کشور (۹۷۰ چادر به ترکیه و ۱۵۰۰ چادر به سوریه) ارسال شده است، گفت: «۱۴ هزار و ۹۰ تخته پتو، ۵ هزار و ۱۴۷  تخته موکت، ۲۵۰ بسته غذایی ۱۰ روزه، ۷۰ ست ظروف و ۱۰ هزار و ۱۵۵ کیلوگرم نایلون به ترکیه و سوریه ارسال شده است». 

وی همچنین افزود: «۵ قلاده سگ زنده‎یاب، ۱۸ دستگاه زنده‌یاب، ۱۴ دستگاه سیستم برش بتن و فولاد، ۶ دستگاه خودروی نجات و ۷ دستگاه خودروی امدادی نیز برای ارائه خدمات بهتر به این مناطق زلزله‎زده ارسال شدند». 

کولیوند همچنین از آمادگی تهران برای ارائه هر نوع کمک مورد نیاز به زلزله‌زدگان ترکیه خبر داد و در این رابطه گفت: «نیروهای داوطلب مردمی در ایران خواهان اعزام جهت کمک به زلزله‌زدگان ترکیه هستند».

امدادگران هلال‌احمر ایران که در ترکیه به یاری مردم زلزله زده رفته‌اند، به همراه امدادگران این کشور، پدر و دختری را پس از ١٣٠ ساعت از زير آوار زنده بیرون آوردند.