کوچ‌ اجباری هزاره‌ها

دیده‌بان حقوق بشر، طالبان را به اخراج شیعیان هزاره از خانه و کاشانه متهم کرد.

دیدبان حقوق بشر با نشر گزارشی در ۲۲ اکتبر می‌گوید که طالبان پس از تسلط بر افغانستان، جامعه شیعه و کارمندان سابق دولت را با کوچ اجباری مجازات و زمین‌های آنان را به طرفداران خود پاداش می‌دهند.

به نوشته دیده‌بان حقوق بشر، طالبان در اوایل ماه جاری میلادی، صدها خانواده را از ولایت‌های هلمند، بلخ، دایکندی، ارزگان و قندهار از خانه‌های شان اخراج کرده‌اند که در بسیاری موارد پس از هشدار طالبان، مردم تنها سه روز وقت داشته‌اند.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر، هزاره‌ها را اقلیت عمدتا شیعه‌ای توصیف کرده که قربانی کشتار و خشونت نیروهای طالبان در دهه ۱۹۹۰ بودند. به‌علاوه «هزاره‌های افغانستان از یک قرن پیش تاکنون هدف رویکرد تبعیض‌آمیز دولت‌های مختلف در این کشور بوده اند».

 پاتریشیا گاسمن، می‌گوید: «جا‌به‌جا کردن خانواده‌ها در فصل برداشت و درست پیش از زمستان به‌شکل ویژه‌ای ظالمانه است. طالبان باید به این روند و اخراج اجباری هزاره‌ها و دیگران خاتمه دهند و مشکل اختلافات ملکی را طبق قانون و در روند یک دادرسی عادلانه حل کنند.»

بیش‌ترین کوچ‌های اجباری در ۱۵ روستای ولایت‌های دایکندی و ارزگان رخ داده است؛ جایی که طالبان در ماه سپتامبر، دست کم ۲۸۰۰ نفر از مردم هزاره را کوچ دادند.

این خانواده‌ها همه‌ی اموال و محصولات خود را رها کرده و به شهرهای اطراف فرار کرده اند.

این در حالی است که خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان چند روز پیش گفت که تا کنون هیچ‌کسی به زور از محلات‌شان اخراج نشده بلکه تمامی اخراج‌ها ریشه در اختلافات محلی بر سر دعوای مالکیت بوده است که به حکم دادگاه ممکن افرادی را از خانه‌ها و مناطق شان بیرون کرده باشند.