گام‌های ایران و ترکیه برای حفظ امنیت منطقه‌ای و توسعه روابط تجاری

سرانجام پس از ۴ بار به تعویق افتادن سفر ابراهیم رئیسی، رئيس جمهوری ایران به ترکیه در یکسال گذشته، وی با هیئتی بلندپایه روز ۲۴ ژانویه به آنکارا آمد. در چارچوب این سفر وی دیداری دوجانبه با رئیس جمهور ترکیه داشت. همچنین او در هشتمین جلسه شورای‌عالی همکاری اقتصادی میان ایران و ترکیه شرکت کرده و سپس به دیدار فعالان اقتصادی ایرانی در ترکیه رفت.

ابراهیم رئیسی، پس از دیدار دوجانبه با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در یک نشست مطبوعاتی با تاکید بر اهمیت همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم گفت: «معتقدیم امنیت ترکیه امنیت ماست، امنیت کشورهای منطقه امنیت ماست، کوچک‌ترین ناامنی برای تمامی منطقه تلقی می‌شود».

رئیس‌جمهور ایران با بیان این که «معتقدیم دو کشور بزرگ مهم منطقه هستیم و ارتباط خوب بین دو کشور می‌تواند بسیاری از مسائل منطقه‌ای و جهانی را حل کند»، گفت: «ما می‌توانیم با همکاری ترکیه بسیاری از مسائل نه فقط دوجانبه، بلکه مسائل منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را حل کنیم».

رئیسی ادامه داد: «معتقدم همکاری‌های دوجانبه می‌تواند به نفع دو کشور، دو ملت و منطقه باشد. با ظرفیت‌های موجود دو کشور روابط ما در تمامی حوزه‌ها می‌تواند توسعه یابد». وی تاکید کرد «هدف‌گذاری کردیم در گام اول هدف 30 میلیارد دلاری حجم تجاری با کمک مسئولان دو کشور را تحقق بخشیم».

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در این نشست مشترک خبری با ابراهیم رئیسی، گفت در دیدار دوجانبه بر اهمیت همکاری ایران در مبارزه با تروریسم تاکید کردیم. اردوغان همچنین گفت «در این دیدار بر اهمیت تقویت بیشتر همکاری‌های خود (با ایران) علیه پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د/ی‌پ‌گ و پژاک که امنیت کشورهایمان و منطقه را هدف قرار می‌دهند، اشاره کردیم».

اردوغان در ادامه به حملات اسرائیل به غزه اشاره کرد و گفت: «ما بر اهمیت اجتناب از اقداماتی که امنیت و ثبات منطقه‌مان را بیشتر تهدید می‌کند، توافق کردیم. همچنین در مورد لزوم پایان دادن به حملات غیرانسانی اسرائیل به غزه و برداشتن گام‌های فوری در جهت برقراری صلح عادلانه و پایدار گفتگو کردیم».

مقامات ترکیه و ایران در حضور روسای جمهور دو کشور در آنکارا ۱۰ سند همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله فرهنگی، رسانه و ارتباطات، حمل و نقل ریلی و هوایی،‌ برق، انرژی، اقتصادی و مناطق آزاد تجاری امضا کردند