گاوچران‌های آمریکایی از استانبول چکمه می‌خرند

  کارگاه و فروشگاه چکمه‌های دست‌ساز برادران آیدین در محله بی‌ اوغلو استانبول شهرتی جهانی دارد. در حقیقت، مشتریان این فروشگاه 35 ساله بیشتر از آن‌که شهروندان و گردشگران باشند، بازیگران و طراحان لباس سینمای هالیوود هستند.

  اورهان و اردال آیدین سال‌هاست معروف‌ترین چکمه‌های سبک گاوچران‌ (کابوی)‌های آمریکایی را تولید می‌کنند. بسیاری از چکمه‌های زیبایی که در فیلم‌ها و سریال های هالیوودی و همینطور تولیدات تلویزیون و سینمای ترکیه دیده‌ایم، در کارگاه آیدین طراحی و تولید شده است. 

  یک کسب و کار قدیمی با نگاهی جدید

  خانواده آیدین از یک نسل پیش از خود کفاش بوده‌اند. اورهان و اردال کفاشی را با شاگردی پدرشان در فروشگاه خانوادگی شروع کردند. اما زمانی که کسب و کار پدری به آن‌ها ارث رسید، تصمیم گرفتند چکمه‌های زیبای گاوچران‌های آمریکایی را که از همان دوران کودکی در کتاب‌های کمیک استریپ می‌دیدند تولید کنند.

  برادران آیدین که علاقه‌مند به سبک زندگی آمریکایی برآمده از فیلم‌های هالیوودی بودند، به سبک قهرمانان مدرن سینمای هالیوود، شیفته موتورسیکلت‌های سنگین هم شدند و در کارگاه خود علاوه بر چکمه و بوت کابویی، تولید لوازم جانبی موتورسیکلت را هم شروع کردند.    

  سینما و علاج ورشکستگی

  اما با ورود به قرن بیست و یکم، چکمه و بوت‌های کابویی که در دو دهه قبل بسیار محبوب بود از مد افتاد. با کم شدن فروش، خطر ورشکستگی کارگاه برادران آیدین بسیار نزدیک بود. اینجا بود که صنعت سینما به دادشان رسید و سیل سفارش‌هایی از سمت کالیفرنیا به استانبول روانه شد. بوت‌های کارگاه آیدین از مدل‌های آمریکایی آن خوش‌دوخت‌تر و ارزان‌تر بود. البته پیش از آن، رد پای بوت‌های آیدین را در بسیاری از  تولیدات سینما و تلویزیون ترکیه به چشم می‌خورد. بازیگران در فیلم‌هایی چون «غرب کهن»  ساخته جم ییلماز و فیلم «خیلی زود» پوتین‌های آیدین را به پا داشتند. اما زمانی که سریال تلویزیونی «قیام ارطغرل» از تلویزیون تی.آر.تی پخش شد، کفش‌های آیدین شهرت ملی پیدا کردند. خیلی زود با تولید چکمه‌ها و آکساسوارهای سریال آمریکایی «غریبه» برند پوتین‌های آیدین جهانی شد. بعد از اکران مجموعه سینمایی «آکوامن» با آن بوت‌هاب جذاب پای بازیگران، پوتین‌های کابویی دوباره مد شد و طبیعتاً همه دنبال کارگاه سازنده آن پوتین‌ها در استانبول بودند.

   ما با سینما مشهور شدیم

  اورهان آیدین خود را مدیون سینما می‌داند: «در کارخانه ما بخش تولیدات برای سینما، یک قسمت بزرگ و بسیار مهم است. ما برای بازیگران ده‌ها فیلم و سریال تلویزیونی و تاریخی چکمه‌های کابوی و یا مدل‌های قدیمی دوخته‌ایم. از آمریکا تا سوئد، و از ترکیه تا چین، در بهترین فیلم‌های تاریخی و وسترن و فانتزی می‌توانید پوتین‌های ما را پای بازیگران مشهور ببینید.»

  آیدین که از ۱۹۸۵ تنها چکمه‌های گاوچران و فانتزی تولید کرده است، راز موفقیت خود را نه تنها در زیبایی و شیک و منحصر به فرد بودن چکمه‌ها، بلکه در کیفیت مواد و دوخت آن‌ها نیز می‌داند: «ما از بهترین چرم‌های گوساله استفاده می‌کنیم و داخل چکمه‌ها را با آستر نمدی می‌دوزیم. قسمت‌های پایین چکمه‌ها کاملا چرمی هستند. پاشنه‌ با دست و به‌صورت لایه لایه دوخته می‌شود. کیفیت ساخت و دوام چکمه‌ها در کنار راحتی پوشیدن آن، احساس خوبی به مشتریان می‌دهد. شاید یک مشتری با دیدن یک فیلم و برای در جریان مد روز بودن به فروشگاه ما بیاید، اما او قطعا پس از اولین خرید، به خاطر کیفیت و راحتی پوتین‌ها مشتری همیشگی ما خواهد بود.»

  رویای کودکی لابلای صفحات کتاب‌های مصور

  آیدین به خبرنگار تی‌آر‌تی ترکیه می‌گوید: من و بردارم از همان دوران کودکی با دیدن نقاشی کابوی‌های آمریکایی با آن چکمه‌های زیبا که در کتاب‌های مصور می‌دیدیم، شیفته کفش‌ها شده بودیم. نوجوانی ما در کارگاه کفاشی پدر و خواندن رمان‌های کمیک استریپ مشهور آن دوران مثل تگزاس، تومیکس، زاگور و مثل این‌ها گذشت. هر وقت خواندن کتابی تمام می‌شد، به سمت کوچه «مصطفی پاشا» می‌دویدیم؛ جایی که در روبروی سینما استانبول می‌توانستیم کتاب‌های قدیمی را با کتاب‌های جدید طاق بزنیم.»

  به نظر او: «از همان دوران مطمئن بودم مردم فقط پوتین‌های ساده سیاه و سفید را دوست ندارند و این طرح‌های جذاب و شاهکار روی چکمه‌های گاوچران‌ها می‌تواند برای مشتریان بسیار محبوب باشد. اما پدرم با وجود آن‌که یک کفاش بسیار ماهر بود، به طرح‌های جدید خوشبین نبود و ما تا پس از درگذشت او نتوانستیم حتی یک نمونه از چکمه‌های کابویی را تولید کنیم. به نظر پدرم این کار، تنها دور ریختن مواد اولیه و چرم‌های ارزشمند بود.»

  شروع قیمت از 1100 لیر

  با وجود آن‌که شاید فکر کنیم قیمت پوتین‌های آیدین احتمالا سر به فلک می‌زند، اما در واقع یک پوتین چرم دست‌دوز تولید آیدین خیلی گران‌تر از یک کفش کتانی برند مشهور نیست. 

  آیدین با بیان اینکه قیمت چکمه‌ها با توجه به نوع چرم متفاوت است، می‌گوید “قیمت‌های ما  از هزار و صد  لیر شروع می شود. البته زمانی که پوست‌های عجیب و غریب از جمله  پوست مار ، پوست تمساح یا پوست لیزر وجود داشته باشد ، قیمت ها افز می‌یابد و تا حدود سه هزار لیر هم می‌رسد . ما چکمه هایی برای موتورسواران هم درست می کنیم و برای آن‌ها لوازم جانبی چرمی از جمله کیف، کیسه زین، زین موتور سیکلت،  جلیقه و  کت  نیز می‌سازیم… موتور سواران یک جور کابوی‌های دوران امروز هستند و ما، هم عاشق پوتین هستیم و هم عاشق موتورسواری.