کوچولوی «یک و نیم تُنی» آماده برای قربانی شدن

در آستانه عید سعید قربان یک گاو ۱/۵ تنی با قیمت ۳۵ هزار لیره (تقریباً ۱۰۵ میلیون تومان) در انتظار خریدار است.

با توجه به نزدیک شدن به عید سعید قربان، بازارهای فروش حیوانات به جنب و جوش افتاده و دامداران، حیوانات خود را به نمایش می‌گذارند.

 یوسف اوزجان در منطقه آلاکووا شهر قونیه که به دامداری مشغول است، در مزرعه خود گاو پرورش می دهد. آقای اوزجان امسال یک گاو ۱.۵ تنی را برای عید سعید قربان به قیمت ۳۵ هزار لیره به فروش گذاشته است.

او که با برادرش، حرفه پدری را ادامه داده، می‌گوید کسانی که چثه «مینیک» (نام گاو ۱.۵ تنی به‌معنی کوچولو) را دیده‌اند متعجب شدند.

اوزجان ادامه داد: «مینیک که به سمبل تجارت تبدیل شده است، یک گاو ۳ ساله است. او که در مزرعه خودمان متولد شده، حالا ۳۶ ماه دارد و اینجا برای بذرافشانی به کارمان می‌آمد.»

کوچولو هر روز ۵۰ کیلو علوفه می‌خورد

آقای اوزکان می‌گوید: «مینیک هر روز ۵۰ کیلوگرم خوراک، شامل علوفه ذرت، جو سبز، شبدر، کاه و شیر تازه نوش جان می‌کند.»

او معتقد است دلیل رسیدن این حیوان به این وزن زیاد، تنها تغذیه سالم او نیست: «مینیک در تمام این سه سال آزادانه چریده و هر کجای مزرعه دوست داشته سر زده است. او را هیچ وقت زنجیر نکردیم و همین باعث شد همراه با بدن،‌ پاهای قدرتمندی هم داشته باشد. تحمل این وزن زیاد برای پاهای یک گاو ممکن نیست، اما از آنجایی که در رژیم غذایی مینیک همیشه شیر وجود داشته، پاهای او قدرت تحمل این وزن را دارند. اگر او را مثل بقیه گاوها فقط با جو بزرگ می‌کردیم، این طور نمی‌شد.»