گرد و غبار به ایران رسید؛ ادارات و مدارس در ۸ استان تعطیل شد

توده گردوغبار که از یکشنبه وارد ایران  شده، در بخش‌هایی از کشور وضعیت بحرانی ایجاد کرده است. 

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، عابد ملکی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران اعلام کرد: شاخص کیفیت هوا عدد ۲۶۳ را نشان می‌دهد و در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفته است. بنابراین روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه کلیه ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در کلیه مقاطع تعطیل خواهند بود.

بنا به گزارشات: تمام مدارس و دانشگاه‌های استان خوزستان تعطیل است. مهدهای کودک، مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی سراسر استان همدان هم در نوبت صبح تعطیل شدند.

تمام  ادارات استان لرستان بجز مراکز درمانی و خدمات رسان و نیروهای نظامی و انتظامی تعطیل اعلام شد. همچنین تمام فعالیت‌های آموزشی در مدارس و مراکز آموزش عالی استان در همه مقاطع تحصیلی به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود.

 تمامی مدارس شهرستان‌های مریوان، بانه، سقز، سنندج، سروآباد و کامیاران در استان کردستان در تمامی مقاطع تحصیلی در نوبت صبح تعطیل اعلام شد. همچنین تمامی مدارس و مراکز آموزشی صبح و بعدازظهر ایلام تعطیل شدند.

این موج جدید طوفان غبار که از یکشنبه گذشته آسمان بغداد پایتخت عراق را در نوردیده بود وارد کشور شده که در نهایت تا لحظه انتشار این خبر، مدارس و ادارات پایتخت و ۸ استان عمدتا غربی کشور را به تعطیلی کشاند همچنین باعث لغو ۲ پرواز شد.

 مدیر فرودگاه شهدای ایلام گفت: چهار سورتی پروازهای صبح امروز فرودگاه تهران – ایلام به علت گرد و غبار لغو شد و  دیروز نیز پروازهای صبح و عصر این فرودگاه به علت گرد و غبار شدید انجام نگرفت و پرواز شرکت هواپیمایی آسمان در کرمانشاه فرود آمد.

مدیرکل فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه نیز از لغو پرواز کرمانشاه به تهران به دلیل گرد و غبار و کاهش دید افقی خبر داد.

 رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، عباس شاهسونی با اشاره به شرایط خطرناک آلودگی هوا در برخی استان‌ها از جمله پایتخت،‌ گفت: به علت ورود طوفان گرد و غبار به تهران و شهرهای غربی و جنوبی کشور، افرادی شامل سالمندان،‌ بیماران قلبی عروقی، کودکان، زنان باردار و… جزء گروه‌های حساس به شمار می‌روند و باید شرایط احتیاط را رعایت کنند.

رئیس گروه سلامت هوا ضمن بیان آنکه کیفیت فعلی هوا را اخطاری برای سلامت انسان‌ها خواند تاکید کرد: گروه‌های حساس در این شرایط از خروج از منزل خودداری کنند. در صورت لزوم به حضور در فضای باز حتما از ماسک مناسب استفاده کنند.

وی افزود: دستورالعملی که برای این شرایط توصیه می‌شود این است که افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان از منزل خارج نشده و فعالیت‌های خود را به حداقل برسانند. سایر افراد نیز می‌بایست از فعالیت‌های طولانی و سنگین و ورزش در خارج از منزل خودداری کنند.

وی تاکید کرد: کیفیت هوا به گونه‌ای است که اخطاری جدی برای سلامت انسان‌ها است. باید بدانیم که تمام افراد جامعه تحت تاثیر آثار این آلودگی هوا خواهند بود.