گرم نگه داشتن خانه در زمستان

  با سرد شدن هوا، گرم نگه داشتن خانه در زمستان گاهی اوقات تبدیل به یک معضل می‌شود. با افزایش قیمت گاز طبیعی و آمدن فصل زمستان نگرانی های خیلی از مردم هم افزایش یافته است.

  ما در این مطلب چند توصیه داریم تا با سرمای زمستان مقابله کنید و خانه ای نسبتا گرمتری داشته باشید.

  ۱- عایق‌بندی پشت رادیاتور

  چسباندن لایه ورق آلومینیوم در پشت رادیاتور، یکی از ساده‌ترین راهها برای جلوگیری از اتلاف گرمای رادیاتورها، به ویژه رادیاتورهای دیواری است. کافی است کمی فویل آلومینیوم در پشت رادیاتور قرار دهیم. عایق بندی رادیاتور با کمک فویل‌های آلومینیومی، گرمایی را که در حال حرکت به فضای بیرون است، به درون خانه منعکس می‌کند.

  ۲- استفاده از پرده‌های ضخیم

  داشتن پرده ‌شیک و آراسته و البته ضخیم علاوه بر اینکه نقش مهمی در زیبایی خانه‌ها دارند می توانند جلوی هدر رفتن گرما را بگیرید.

  ۳-  پرده‌های باز

  همانطور که ضخامت پرده ها مهم است، گرم نگه داشتن خانه با باز کردن پرده ها در هنگام تابش آفتاب نیز مهم است.

  لازم است تا آنجا که ممکن است از منبع گرمای طبیعی و رایگان خورشید استفاده شود.

  بستن پرده‌ها به محض غروب آفتاب نیز به حفظ گرما کمک می کند.

  ۴- پنجره دوجداره و جایگزین‌های آن

  اگرچه پنجره‌های دو جداره از نظر عایق خوب هستند، اما هزینه بالایی دارند. اما اگر نمی‌خواهید برای این کار هزینه کنید، جایگزین‌های مناسب‌تری وجود دارد.

  فیلم‌های عایق پنجره وجود دارد که می‌توانید روی پنجره تک لایه خود بکشید. این فیلم‌ها که به لطف چسب به پنجره می‌چسبند، معمولاً با حرارت سشوار ثابت می‌شوند.

  ۵-  بالن‌های شومینه

  اگر خانه شما دارای شومینه است، به یاد داشته باشید شومینه‌ها، بهترین راه فرار هوای گرم از خانه و اتاق شما می‌باشد. همچنین توده‌های سرد هوا به راحتی وارد خانه می‌شود.

  اگر شما هم مانند بسیاری از مردم از شومینه برای مقاصد تزئینی استفاده می‌کنید نه برای گرمایش، در این صورت اگر می ‌توانید بالون‌های آماده خریداری کنید، در غیر این صورت می‌توانید با یک پلاستیک بزرگ و مقداری نخ خودتان دست بکار شده و یک بالن شومینه بسازید. با این کار می‌توان از هدر رفتن حرارت جلوگیری کرد.

  ۶- تاثیر بزرگ سوراخ های کوچک

  اگر در منزل یا پنجره شما دارای درز یا سوراخ‌هایی برای ورود و خروج حیوان خانگی شما است، این  باعث می‌شود بخشی از گرمای خانه از این  طریق از دست برود.

   استفاده از درزگیر باعث می‌شود، بخشی از گرمای خانه هدر نرود. 

  ۷- پوشاندن زیر درها

   یکی دیگر از چیزهایی که می‌توانیم از نسل های قدیمی‌تر بیاموزیم این است که از مواد ساده برای بستن فاصله بین زیر در بیرونی و کف استفاده کنیم.

  برای این کار می‌توانید اسفنج عایق زیر در بخرید، یا جوراب شلواری خود را با پارچه یا جوراب پر کنید و آنها را به کف داخلی در خانه خود قرار دهید.

  ۸- پاکسازی رادیاتور

  تمیز کردن رادیاتورها، بائث می‌شود که گرما بهتر هدایت شود. همچنین عدم قرار دادن وسایل بزرگ در مقابل رادیاتورها باعث می‌شود که گرما به طور موثرتری در اتاق پخش شود.

  ۹- قرار دادن قفسه ای در بالای رادیاتور

  قرار دادن قفسه ای در بالای رادیاتور می‌تواند گرما را بهتر در تمام اتاق پخش کند. اما مهم است که چیزی را مستقیماً روی رادیاتور قرار ندهید. به خصوص در مواردی که رادیاتورها زیر پنجره هستند، وقتی پرده کشیده می‌شود هوای گرم بین پرده و پنجره محبوس می‌شود. در چنین شرایطی، این قفسه ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

  ۱۰-  بستن در اتاق‌های بلااستفاده

  اگر در خانه شما اتاق‌هایی وجود دارد که از آنها استفاده نمی‌کنید، رادیاتورها را خاموش کرده و در اتاق را بسته کنید. بنابراین هوای سرد به بقیه خانه سرایت نمی کند.

  ۱۱- پوشاندن کف اتاق 

  پوشاندن کف، عایق حرارتی خانه را افزایش می‌دهد. طبق گزارش بنیاد ملی انرژی انگلستان، حداکثر ۱۰ درصد از دست دادن گرما، می‌تواند از طریق کف خانه‌ها ناشی شود.

  برای جلوگیری از این امر، می‌توانید از فرش استفاده کنید. این کار نه تنها عایق را افزایش می‌دهد بلکه پاهای شما را نیز گرم نگه می‌دارند.

  برای اینکه هم صرفه‌جویی در منابع انرژی داشته و هم ضرر کمتری به اقتصاد خانواده بزنیم شما چه راهکارهای دیگری را پیشنهاد می‌کنید؟