گزارش بانک مرکزی؛ میانگین قیمت خانه در تهران: متری ۴۶ میلیون تومان 

به گزارش ایسنا براساس اعلام بانک مرکزی ایران، در آبان ماه امسال (۱۴۰۱) متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 6.8  و 45.9 درصد افزایش یافته است.

در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران، بیشترین قیمت هر متر واحد مسکونی در آبان ماه 1400، ۹۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۲۳ میلیون و ۹ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آن‌ها در آبان 1401 با افزایش ۳۰.۷ درصدی (در منطقه یک) و ۵۹ درصدی (در منطقه ۱۸) مواجه شده‌اند.

براین اساس، واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع، با 11.7 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ و ۳۵ تا ۴۰  میلیون تومان نیز با 11.5 و 10.7 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارد. واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم 14.1 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌ است.

محمد مرتضوی رییس کانون انبوه‌سازان درباره رکود بازار مسکن به ایسنا گفت: «اگر تصور می‌کنیم رکود مسکن شاید در بازار معاملات تاثیر مثبت داشته، اشتباه می‌کنیم. ممکن است در دوران رکود، عده‌ای از سازندگان و فروشندگان به دلیل اینکه ضرورت‌هایی برای تامین مالی دارند محصول خود را با قیمت پایین‌تر عرضه کنند، ولی معاملات آنقدر کوچک و منقبض می‌شود که اثر قابل توجهی بر جامعه هدف و خریداران نمی‌گذارد».

وی وضعیت فعلی ساخت و ساز را نامناسب دانسته و می‌افزاید: «تولید مسکن هر ماهه در حال کاهش است. در هفته‌های اخیر با افزایش قیمت سیمان، یونولیت، دستمزد و امثال آن مواجه شده‌ایم که بی‌میلی سازندگان برای اجرای پروژه ها را در پی دارد. هم‌اکنون قیمت یونولیت از حدود ۷۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است».