گزارش تحقیقی سی‌ان‌ان: در زندان‌های ایران به دختران و پسران معترض تجاوز می‌شود

شبکه سی‌ان‌ان روز دوشنبه 21 نوامبر، در گزارشی تحقیقی، نیروهای جمهوری اسلامی را به خشونت و آزار جنسی معترضان ایرانی در بازداشتگاه‌ها متهم کرد. به‌گفته سی‌ان‌ان، دستگاه‌های امنیتی از تجاوز جنسی انجام شده نیز فیلم‌برداری کرده‌اند.

بر اساس این مقاله، گزارش‌های متعددی از خشونت جنسی علیه معترضان ربوده شده در ایران دریافت شده است. سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه که با قربانیان گفت‌وگو کرده‌اند نوشته است «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، خشونت جنسی و تجاوز را به ابزاری برای ساکت کردن معترضان تبدیل کرده‌اند». مقامات جمهوری اسلامی تاکنون پاسخی به این اتهامات نداده‌اند.

این گزارش، از جمله به پرونده دختر جوان ۲۰ ساله‌ای به اسم آرمیتا عباسی، می‌پردازد که به‌خاطر نوشته‌های اعتراضی خود علیه جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد و دولت ایران در بیانیه‌ای مدعی شد که او یکی از «رهبران اغتشاشات» است و پلیس اعلام کرد «۱۰ کوکتل مولوتف» از آپارتمانش کشف شده است. آرمیتا عباسی هم‌اکنون در زندان فردیس نگهداری می‌شود. سی‌ان‌ان می‌نویسد که نتوانسته با او یا اعضای خانواده وی صحبت کند.

طبق مدارکی که از بیمارستان امام علی در کرج درز کرده است، او روز ۲۵ مهر به همراه افسران لباس شخصی به این بیمارستان برده می‌شود در حالی که موهایش تراشیده شده بود و به شدت نیز می‌لرزید. پزشکان در مکالمه افشا شده خود از وحشتی حرف زده‌اند که با دیدن نشانه‌های تجاوز احساس کرده‌اند. یک منبع مطلع در بیمارستان امام علی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان صحت این مدارک را تایید کرده است. 

در گزارش سی‌ان‌ان به نقل از یکی از بازداشت‌شدگان که نامش فاش نشده است، «پسرها به‌ شدت ضرب و شتم می‌شدند، اما ضرب و شتم دختران از آن‌ها نیز شدیدتر انجام شد و سپس ماموران جمهوری اسلامی آن‌ها را تحت آزار جنسی قرار می‌دادند». او تصریح کرده که در آن بازداشتگاه یک «سالن اصلی و اتاق خصوصی بازجویی» وجود داشت. این منبع گفته که یکی از افسران، دختری زیبا را به‌ تنهایی با خود به آن اتاق برده و به او تعرض جنسی کرده‌ است.