گزارش سال ۲۰۲۲؛ سرمایه‌گذاری ۱.۸ میلیارد دلاری روی استارتاپ‌های ترکیه 

استارتاپ‌های فن‌آوری ترکیه با وجود افت ۳۵ درصدی سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها در جهان، توانسته‌اند در سال ۲۰۲۲ مجموعا ۱.۸ میلیارد سرمایه برای توسعه کسب و کار خود دریافت کنند.

به گزارش روزنامه حریت، ۳۲۲ استارتاپ ترکیه‌ در سال ۲۰۲۲، در مجموع ۱.۸ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند که به نسبت ۱.۶ میلیارد سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱، افزایشی اندک داشته است. بیشترین میزان جذب سرمایه مربوط به استارتاپ‌های حوزه بازی و گیم به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار بوده است.

حوزه استارتاپی که بیشترین افزایش سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ را نسبت به سال قبل از آن داشته، حوزه استارتاپ‌های مربوط به بلاک‌چین بوده است. استارتاپ‌های بلاک‌چین- که با پیشرفت تکنولوژی، حالا نقشی اساسی در بازار تراکنش مالی آنلاین بازی می‌کنند- از تعداد یک استارتاپ در سال ۲۰۲۱ در ترکیه، به ۱۸ استارتاپ در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته‌اند.

از میان سرمایه‌گذاری‌های مذکور روی استارتاپ‌های ترکیه، ۱۵۷ مورد از سوی سرمایه‌گذاران خارجی انجام شده است. در سال ۲۰۲۲، مجموعا ۶۳ سرمایه‌گذار از آمریکا و ۴۳ سرمایه‌گذار از اروپا، در حوزه استارتاپ‌های ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در سال ۲۰۲۲، استانبول رتبه ششم را در جذب سرمایه‌گذاری استارتاپی در میان شهرهای اروپایی به دست آورده است. در بخش استارتاپ‌های بازی و گیم، استانبول توانسته پس از لندن، در جایگاه دوم دریافت سرمایه استارتاپی در اروپا بایستد.