گزارش سال ۲۰۲۲ سازمان هه‌نگاو: افزایش  ۲۰۰ درصدی کولبران قربانی در مرز کرمانشاه 

با استناد به آمار سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شمار کولبرانی که در سال ۲۰۲۲ در مرزهای استان کرمانشاه قربانی (شامل کشته‌ها و زخمی‌ها) شده‌اند، ۱۶۱ تن بوده که نسبت به سال ۲۰۲۱ با ۵۸ مورد، ۲۱۱.۵ درصد افزایش داشته است. شمار کولبرانی که در مرزهای استان آذربایجان‌غربی قربانی شده‌اند نیز با ۲۰ مورد نسبت به سال ۲۰۲۱، به میزان ۶۰ درصد کاهش یافته است. 

 بر اساس این آمار، در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۲۹۰ «کولبر» و «کاسب‌کار» کرد، کشته یا زخمی شده‌اند. از این میان ۴۶ مورد جان‌شان را از دست داده‌ و ۲۴۴ مورد نیز مجروح شده‌اند. این آمار نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی دست‌کم به تعداد ۷۵ نفر معادل ۳۵ درصد افزایش داشته است. 

 گزارش‌ها نشان می‌دهد ۲۰۹ مورد از کولبران قربانی، با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته و یا زخمی شده‌اند؛ ۳۵ مورد نیز بر اثر سوانح طبیعی ازجمله سقوط از کوه، غرق شدن در رودخانه، رعد و برق، سقوط بهمن و سرمازدگی کشته و یا زخمی شده‌اند. همچنین کولبرانی که در اثر انفجار مین قربانی شده‌اند، ۱۲ نفر برآورد شده که نسبت به سال قبل ۳۰۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  

براین اساس، در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۱۱ کولبر و کاسب‌کار کودک و نوجوان که سن آن‌ها زیر ۱۸ سال بوده نیز قربانی شده‌اند. چهار تن از این کودکان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی، دو نفر بر اثر ضرب و شتم توسط این نیروها، یک نفر بر اثر انفجار مین، سه نفر بر اثر آتش‌سوزی و یک نفر نیز بر اثر ریزش بهمن قربانی شده‌اند. این آمار نسبت به سال ۲۰۲۱، ۸۳ درصد افزایش داشته است.