گزارش شرکت Kearney آمریکا: ترکیه در میان کشورهای محبوب برای سرمایه‌گذاری 

شرکت مشاوره مدیریت Kearney آمریکا، فهرستی از کشورهای محبوب جهان جهت سرمایه‌گذاری، بر اساس شاخص اطمینان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) منتشر کرد که ترکیه در جای پانزدهم این فهرست جای گرفت.

به گزارش پایگاه خبری EnSonHaber در تاریخ ۱۴ آوریل، این شرکت که در ۴۰ کشور جهان، به سرمایه‌گذاران مشاوره می‌دهد، این گزارش سالانه را با مشارکت مدیران ارشد شرکت‌های با گردش مالی بالاتر از ۵۰۰ میلیون دلار در سال انجام داده است. این‌ شرکت‌ها ۹۵ درصد از سهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲، نسبت به سال پیش از آن، ۶۴ میلیارد دلار افزایش داشته و به ۲ تریلیون و ۱۳۲ میلیون دلار رسیده است. همچنین طبق این گزارش، ۸۲ درصد از مدیران ارشد شرکت‌های حاضر در این نظرسنجی تاکید کرده‌اند که سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۲۳ با افزایش روبرو خواهد بود.

اُنور اُکوتور، مدیر نمایندگی ترکیه شرکت Kearney، از بین رفتن رکود شدید اقتصادی را یکی از دلایل اصلی افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌داند. او در بخشی از این گزارش گفته است که ۶۳ درصد از مدیران، نسبت به اقتصاد جهانی در سال جاری (۲۰۲۳) خوشبین‌ هستند.