گزارش ماه می موسسه آمار؛ خارجی‌ها ۳ هزار خانه در ترکیه خریدند

بر اساس اعلام سازمان آمار ترکیه در روز ۱۵ ژوئن، فروش مسکن در ماه می ۲۰۲۳ با ۷.۷ درصد کاهش در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، به ۱۱۳ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی رسید. 

در ماه می، در استانبول ۱۸ هزار و ۴۳۵ واحد مسکونی فروخته شده و این شهر با دارا بودن سهم ۱۶.۳ درصدی از فروش کل، در مقام نخست فروش خانه در ترکیه قرار دارد. پس از استانبول، شهر آنکارا با فروش ۱۱ هزار خانه و داشتن سهم ۹.۹ درصدی از فروش کل در مقام دوم و آنتالیا با سهم ۵.۵ درصدی و فروش ۶ هزار و ۱۵۸ خانه در مقام سوم قرار دارد.

فروش مسکن به اتباع خارجی نیز در ماه می، با ۴۶.۹ درصد کاهش نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به ۳ هزار و ۱۶۷ واحد مسکونی رسید. میزان فروش ملک به اتباع خارجی، ۲.۸ درصد کل فروش مسکن ماه می ترکیه را به خود اختصاص داده است. شهرهای آنتالیا، استانبول و مرسین به‌ترتیب بیشترین سهم فروش مسکن را به اتباع خارجی داشته‌اند. 

شهروندان روسیه با خرید ۹۹۱ واحد مسکونی، در صدر خریداران خارجی مسکن در ماه می قرار دارند. پس از آن، ایرانیان با خرید ۵۰۳ واحد مسکونی، اوکراینی‌ها با خرید ۱۷۵ خانه و شهروندان آلمان با خرید ۱۲۹ واحد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.