گسترش برنامه ناهار رایگان به ۵ میلیون دانش‌آموز در ترکیه 

محمود اوزر، وزیر آموزش ملی ترکیه روز دوشنبه ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت‌خانه او در تلاش است تا «از ترم دوم سال تحصیلی، که از فوریه آغاز می‌شود، برای ۵ میلیون دانش‌آموز ناهار رایگان توزیع کند».

به گزارش دیلی صباح، اوزر با بیان این‌که ترم آینده، دانش‌آموزان بیشتری به ناهار رایگان دسترسی خواهند داشت گفت: «امسال حدود ۱.۵ میلیون دانش آموز در ابتدای سال تحصیلی از وعده‌های غذایی رایگان بهره‌مند شدند و در ماه‌های بعد به ۱.۸ میلیون نفر افزایش یافت». وی همچنین افزود: «ما در حال برنامه‌ریزی برای برداشتن گامی ملموس، جهت برابر سازی فرصت‌ها در آموزش هستیم».

وزیر آموزش ملی ضمن امضای پروتوکلی برای تامین غذای رایگان برای دانش‌آموزان با برنامه جهانی غذا (WFP) تأکید کرد: «تلاش‌های ما برای  جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد». 

به گفته سازمان برنامه جهانی غذا، هر روز میلیون‌ها کودک در سراسر جهان گرسنه به مدرسه می‌روند و روز را با شکم خالی می‌گذرانند، چیزی که بر تمرکز و توانایی آن‌ها برای یادگیری تأثیر گذاشته و بدل به یکی از مهمترین دلایل ترک تحصیل شده است.