گفتگوی تلفنی اردوغان و پوتین

(Sefa Karacan - Anadolu Ajansı )

رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه مکالمه تلفنی انجام داد.

بر اساس بیانیه دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، در این گفتگو روابط ترکیه و روسیه و تحولات منطقه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این مکالمه، اردوغان از آغاز پروازهای روسیه به ترکیه از ۲۲ ژوئن ابراز خرسندی کرد. همینطور، وی در مورد نشست «کمیسیون مشترک اقتصادی» که قرار است در تاریخ ۳۰ ژوئیه در مسکو برگزار شود، اظهار داشت: «هدف، دستیابی به حجم تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری میان ترکیه و روسیه است.»

رئیس‌جمهور اردوغان با بیان اینکه در سفر خود به شوشا وی شخصاً شاهد ویرانی‌هایی ارتش ارمنستان در منطقه ابوده است تأکید کرد که ارمنستان باید بر صلح و همکاری تمرکز کرده و بیانیه‌های سه جانبه را به طور کامل اجرا کند.

در بخش دیگری از این مکالمه، اردوغان با اشاره به این‌که رژیم سوریه موارد نقض قراردادهای فی‌مابین را افزایش داده است، خاطرنشان کرد که PKK-YPG حملات تروریستی را تشدید کرده و تروریسم در منطقه یک تهدیدی جدی‌ برای امنیت است.

در بیانیه‌ای که توسط دفتر مطبوعاتی کرملین ارائه شده نیز آمده که در تماس تلفنی اردوغان و پوتین، تصمیم روسیه برای شروع مجدد حمل و نقل هوایی با ترکیه و آغاز تأمین واکسن روسی Sputnik V مورد بحث قرار گرفته است.

در این بیانیه ذکر شد: «دو رئیس جمهور در مورد آخرین وضعیت قره باغ نیز گفتگو کرده و هر دو فعالیت مرکز رصد مشترک ترکیه – روسیه را مثبت ارزیابی کرده اند. اردوغان همچنین از حمایت و تلاش‌های روسیه برای اطمینان از اجرای کامل توافق نامه‌هایی که رهبران ارمنستان و آذربایجان برای آتش بس توافق کردند، تقدیر کرد.