«گهواره کورت» بزرگترین مونومان سنگی جهان در ترکیه 

یکی از بزرگترین مونومان‌های سنگی جهان به نام «گهواره کورت» با وزن ۷۲ تن و قدمت  ۳ هزار و ۵۰۰ ساله در منطقه بی‌شهیر قونیه قرار دارد. 

به گزارش روزنامه ترکیه در روز ۱۳ آگوست، قرار است بزرگترین مونومان سنگی جهان که روی زمین در شیب دره‌ای در منطقه بی‌شهیر قونیه قرار گرفته، به حالت ایستاده درآید. 

پروفسور حسین موشمال استاد تاریخ دانشگاه سلجوک با بیان اینکه بی‌شهیر یکی از سکونتگاه‌های مهم آناتولی است گفت: «یکی از دو اثر مهمی که در زمان امپراتوری هیتی‌ها در این منطقه ساخته شده، بنای یادبود «گهواره کورت» است. ما می‌خواهیم با عمودی کردن این بنای تاریخی که ۳۵۰۰ سال بر روی زمین خوابیده است، باعث افزایش فعالیت گردشگری در منطقه شویم».

 پروفسور موشمال می‌گوید: «گمان می‌رود این بنای تاریخی که امروز بر روی زمین قرار دارد، به طور کامل تکمیل نشده است. با بررسی و وضعیت فعلی آن که ۲.۵ متر عرض و حدود ۸.۳۰ متر ارتفاع دارد، مشخص می‌شود که این بنای یادبود عمودی ساخته شده است».

 پروفسور حسین با اشاره به اینکه برداشتن بنای یادبود و ایستاده قرار دادن آن، بسیار مهم است گفت:«بزرگترین بنای سنگی جهان که روی زمین افتاده است، باعث ایجاد برخی مشکلات می‌شود، از جمله انسان‌ها به صورت ناآگاهانه ممکن است این  اثر را تخریب کنند، همچنین عبور حیوانات وحشی و اهلی باعث تخریب آن می‌شود».