گوردیون اولین شهر باستانی آنکارا در آستانه ثبت یونسکو

هماهنگ کننده عمومی مرکز ارتقاء مکانهای تاریخی آنکارا اعلام کرد که گوردیون به عنوان اولین شهر باستانی آنکارا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت خواهد شد.

شهر گوردیون یکی از قدیمی ترین مراکز مسکونی در مناطق میانی آناتولی می باشد. قدمت این شهر به سالهای ۳ هزار قبل از میلاد میرسد. در حفریات باستانی این شهر که با آنکارا ۲۹ کیلومتر فاصله دارد، آثار باستانی بسیاری از تمدنهای مختلف کشف شده است.

این شهر ۸۰۰ سال قبل از میلاد از سوی گوردیوس پادشاه فریق به عنوان پایتخت اعلام شده و بعد از آن نیز در دوره پادشاه میداس دوره درخشانی سپری کرده است. امروزه در این شهر خرابه های بناهای کوچک و بزرگ مشاهده می شود. همچنین در  این خرابه ها، آرامگاههای پادشاهان فریق نیز قابل مشاهده می باشد. در اطراف گوردیون بیش از ۱۰۰ آرامگاه وجود دارد. بزرگترین آرامگاه به پادشاه میداس تعلق دارد که قبر میداس در عمق ۸۰ متری این آرامگاه جای داده شده است.

قدیم کوچ، هماهنگ‌کننده عمومی مرکز ارتقاء مکانهای تاریخی منطقه پولاتلی آنکارا در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: در صورتی که نتیجه گزارش پس از درخواست وزارت فرهنگ و گردشگری مثبت باشد، گوردیون به عنوان اولین شهر باستانی آنکارا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهر باستانی گوردیون در سال ۲۰۱۲ در فهرست موقت میراث جهانی قرار گرفت گفت: مرکز ارتقاء اماکن تاریخی منطقه پولاتلی در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و پس از آن تاریخ پروتکل همکاری بین شهرداری پولاتلی و اداره کل میراث فرهنگی و موزه‌ها امضا شد.

کوچ اذعان داشت: برای معرفی این منطقه در سال ۲۰۱۶ اولین پروازها را راه اندازی کردیم. به مدت یک سال بالن‌های هوای گرم را به پرواز درآوریم و اولین ماراتن بین‌المللی گوردیون را نیز برگزار کردیم.

کوچ خاطرنشان کرد: با همکاری انجمن مسافران میراث جهانی برای  جوانان در خصوص سرمایه های فرهنگی و چگونگی محافظت از آن دوره های آموزشی برگزار می کنیم.