۱۰ بازیگر زن موفق ترکیه توسط سایت IMDb مشخص شد

فیلم و سریال‌های ترکیه محبوبیت بالایی در دهه اخیر داشته‌اند. بازیگران ترکیه‌ای نه تنها در ترکیه، بلکه در اکثر نقاط جهان مانند ایران، ایتالیا، آلمان و اسپانیا نیز بسیار معروف‌اند.  سایت IMDb فهرست محبوب‌ترین و موفق‌ترین زنان بازیگر ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی را منتشر کرد.

۱- باشاک کوکلوکایا، بازیگر اهل ترکیه متولد ۱۹ آوریل ۱۹۷۴ در آنکارا است، که از سال ۱۹۹۵ فعالیت خود را آغاز نمود. وی سابقه بازی در فیلم و سریال‌هایی همچون «همه چیز درباره مصطفی»، «آخرالزمان کوچک»، «اعتراف و صفحه سوم» و عطیه را در کارنامه هنری خود دارد.

۲- آصلی انور، یکی از بازیگران زن موفق ترکیه که در ۱۰ می ۱۹۸۴ در لندن به دنیا آمد. اولین بازی وی در سریال «Hayat Bilgisi» محصول سال ۲۰۰۳ است. او با نقش آهو در سریال«Suskunlar» معروف شد و بعد در سال ۲۰۱۳ در سریال «گمشده» بازی کرد. آصلی با بازی در سریال «عروس استانبول» و «Babil» تحسین همگان را برانگیخت.

۳- حاسیبه ارن، بازیگری که با مجموعه تلویزیونی «Sıdıka» شهرت زیادی برای خود دست و پا کرد، در۶ ژوئن ۱۹۷۵ متولد شده است. او از سال ۱۹۹۶با سریال «Sıdıka» جلوی دوربین رفت و با سریال «یالان دنیا» شناخته شد.

۴- عادیله ناشیت، یکی از بهترین و موفق‌ترین کمدین معروف ترکیه در ۱۷ ژوئن ۱۹۳۰ به دنیا آمد. این بازیگر چیره‌دست با بازی در تولیدات پرطرفداری مانند « Hababam Sınıfı» ،«süt kardeşler »، «توسون پاشا»، «روزهای شاد»، «خانواده ما» و «چشم های خندان» دل همه را تسخیر کرد. این بازیگر توانمند  در ۱۱ دسامبر ۱۹۸۷ درگذشت.

۵- آیشن گرودا، بازیگر تئاتر و هنرمند موفق ترکیه  در ۲۲ آگوست  سال ۱۹۴۴ در استانبول چشم به جهان گشود. آیشن در طول حیات هنری‌اش در بیش از ۴۰ فیلم جای گرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به سریال «Hababam Sınıfı»، «روزهای شاد» و «چشم های خندان» اشاره کرد. این هنرمند در سن ۷۴ سالگی چشم از جهان فروبست.

۶- شبنم  سونمز، یکی دیگر از بازیگران موفق ترکیه، در ۵ ژوئن ۱۹۶۸ در استانبول به دنیا آمد. این بازیگر موفق در فیلم‌های زیادی ایفای نقش کرده است که می‌توان به فیلم‌ها و سریال‌های «بدرود روملی» «شماره هفت» و «Döngel Karhanesi» اشاره کرد.

۷- دمت اوگار، از بازیگران زن ترکیه‌ای محبوب و بسیار معروف است که در ۱۹ می ۱۹۸۰ در شهر مانیسا زاده شد. اوگار بازیگری خود را با مجموعه های تلویزیونی «Aslı ile Kerem»، «همه بچه‌های من» و « امر کن فرمانده من» آغاز کرد. او بعداً در تولیدات محبوبی مانند «۱ مرد ۱ زن»، «خورشید را دیدم»، «Yahşi Batı»، و «Alev Alev» حضور یافت.

۸- اوزگون نامال، بازیگر زیبا و با استعدادی که در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی بسیاری ازجمله «Kurtlar Vadisi» ،« Anlat  İstanbul» ،«Hanımın Çiftliği»، مورد تحسین بسیاری قرار گرفت. نامال در ۲۸ دسامبر۱۹۷۸ به دنیا آمده است.

۹- گولشن بوبیک‌اوغلو، یکی از زیباترین بازیگران زن ترکیه، در۵ دسامبر ۱۹۵۴ در استانبول به دنیا آمد. وی یکی از زنان برجسته در سینمای ترکیه در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد میلادی بوده است. این بازیگر چیره‌دست در فیلم‌های زیادی ازجمله «عروس وحشی»، «Gırgıriye» و«Ah Nerede» ایفای نقش نموده است.

۱۰- دمت آکباغ، زاده  ۲۳ دسامبر ۱۹۶۰ در شهر دنیزلی است. آکباغ کار حرفه‌ای خود را در سال ۱۹۸۰ با تئاتر آغاز کرد و بعد از آن در سال ۱۹۸۷ به نقش آفرینی در تلویزیون پرداخت. این بازیگر موفق در فیلم‌های مطرحی چون «دنیای معکوس»، «ای… بچه ها»، «سازمان‌دهی مشاغل» و «خواب زمستانی» حضور داشته است.