سایت نشنال جئوگرافی به تازگی فهرستی با عنوان «۲۵ سفر شگفت انگیز برای سال ۲۰۲۲» را منتشر کرده و از مخاطبان خود را دعوت کرده تا در صورت امکان در سال جدید میلادی از این اماکن دیدار کنند. تعدادی از اماکن این لیست، اماکنی هستند که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند و سایت نشنال جئوگرافی، به افتخار پنجاهمین سال تاسیس این نهاد و کمک به حفاظت از گنجینه‌های فرهنگی و طبیعی این اماکن را برگزیده است. اگرچه همه‌گیری کرونا زمان، مکان و نحوه سفر کردن را تغییر داده است، اما بهتر است که شهوت دیدن شگفتی‌های جهان را از دست ندهیم. 

اینجا به اختصار ده مکان این لیست را برایتان معرفی می‌کنیم. لیست کامل را می‌توانید در سایت نشنال جئوگرافی مشاهده کنید. 

Lake Baikal, روسیه

دریاچه بایکال در منطقه سیبری کور روسیه، قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه جهان است. بایکال آنقدر وسیع و عمیق است که بسیاری از مردم محلی آن را دریا می‌نامند. این دریاچه عظیم با مساحت ۱۲ هزار و ۲۰۰ مایل مربع و با عمق متوسط ۲ هزار و ۴۴۲ فوت، یک شگفتی طبیعی است.
دریاچه بایکال علیرغم اینکه در سال ۱۹۹۶ به عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شده است اما امروز در معرض آلودگی شیمیایی قرار دارد.

Great Otway National Park, استرالیا

پارک ملی بزرگ اوتوی، یک پارک ملی  در منطقه جنوب غربی استان ویکتوریا، واقع در کشور استرالیا است. مساحت این پارک ملی بیش از ۱۰۳ هزار هکتار است. این پارک شامل طیف متنوعی از مناظر و انواع پوشش گیاهی است.

Maya Forest, بلیز 

ذخیره‌گاه جدید جنگل مایا واقع در کشور بلیز بخشی از یک منطقه حفاظت‌شده است که نزدیک به ۱۰ درصد از مساحت کشور بلیز را شامل می‌شود. این منطقه از سال ۲۰۱۱ به این سو از پروژه‌های متعددی برای بازسازی خود بهره برده است و اکنون دارای مساحتی بالغ بر ۲۳۶ هزار هکتار است. 

Minnesota’s Voyageurs National Park, آمریکا

کهکشان راه شیری در پارک ملی Voyageurs مینه سوتا می‌درخشد. این پارک در سال 2020 به عنوان پارک بین المللی «آسمان تاریک» نام‌گذاری شد. در این پارک می‌توانید به هزاران هزار ستاره بالای سر خود خیره شوید. این منطقه دورافتاده که با استان انتاریو کانادا هم مرز است، آلودگی نوری بسیار کمی دارد.

Camino de Costa Rica, کاستاریکا

ال کامینو د کاستاریکا یک مسیر پیاده روی به طول ۲۸۰ کیلومتر در سراسر کشور کاستاریکا است. این مسیر در سراسر کاستاریکا از دریای کارائیب تا اقیانوس آرام امتداد دارد. این مسیر پیاده‌روی ۱۶ مرحله‌ای، عمدتاً جاده‌های عمومی را دنبال می‌کند، از روستاها و شهرک‌های دورافتاده، زمین‌های بومی Cabecar و مناطق طبیعی محافظت‌شده می‌گذرد. این مسیر از رودخانه Pacuare نیز عبور می‌کند، یکی از بهترین‌ مسیرها جهان برای ورزش‌های آبی . 

 Yasuní National Park, اکوادور

اکوادور کشور شگفتی‌ها است. یکی از این مناطق پارک ملی یاسونی است. این پارک یکی از متنوع‌ترین مکان‌های زیستی روی زمین به حساب می‌آید. در اینجا مجموعه شگفت‌انگیزی از موجودات مانند مورچه‌خواران، تنبل‌ها، میمون‌های عنکبوتی و حدود ۶۰۰ گونه پرنده رنگارنگ وجود دارند.

Łódź, لهستان

لودز، شهری با نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر در مرکز لهستان است. این شهر که در سال ۲۰۱۷ به‌خاطر فرهنگ غنی سینمایی‌اش، شهر فیلم یونسکو نام‌گذاری شد، مرکز اصلی تولید پارچه در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ بوده است.

میدان آزادی در قلب شهر صنعتی سابق لودز در لهستان قرار دارد که اکنون پیشرو در زندگی شهری پایدار است.

Procida Island, ایتالیا

جزیره پروسیدا به عنوان پایتخت فرهنگی ایتالیا در سال ۲۰۲۲ نامگذاری شده است. 

این شهر جزیره‌ای که در جنوب غربی ناپل واقع شده و با ای شهر ۴۰ دقیقه فاصله دارد، مقصد خوبی برای کسانی که در زمانه عدم قطعیت‌ها به استواری فرهنگ باور دارند. 

Lycia, ترکیه

لیکیا یا لیکیه منطقه‌ای در جنوب ترکیه است، منطقه‌ای مابین استان‌های آنتالیا و موغلا. در دوره باستان این ناحیه شامل چندین شهر بوده‌ که با هم فدراسیون لیکیا را تشکیل می‌دادند و در زمان امپراتوری روم، ایالتی از این امپراتوری بود. 

یکی از جذابیت‌های این منطقه وجود قوم یوروک است. یوروک‌های کوچ نشین، که اصالتاً از گروه‌های مختلف ترکی که از بالکان تا ایران را در بر می گرفتند تشکیل شده است؛ آن‌ها زمانی در فلات‌های رودخانه ترکیه پرسه می‌زدند. اکثر یوروک‌ها (پیاده روان) اکنون یک‌جانشین شده‌اند اما بسیاری از آداب و رسوم هزار ساله آن‌ها زنده و سالم هستند که در این منطقه می‌توانید بخشی از آن را ببینید، مثلا جشنواره الاغی که هر ساله در یکی از شهرهای این منطقه برپا می‌شود.

Granada, اسپانیا

گرانادا یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا است. شاید تاج این شهر کاخ الحمرا (قلعه سرخ) باشد، جایی که توسط سلاطین بونصری قرن سیزدهم – حاکمان  آخرین سلسله مسلمان اسپانیا- ساخته شده است. در آن زمان به عنوان یک شهر-کاخ مورد استفاده قرار گرفت. نمای بادامی شکل این بنا، بر روی تپه‌ای بر فراز گرانادا، یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا قرار دارد.