اگر در بهار به استانبول سفر کرده باشید حتماً گل‌های رنگارنگ کنار خیابان‌ها نظرتان را جلب کرده است. مخصوصاً گل‌هایی مثل لاله که از پوشش گیاهی خود ترکیه هستند. ماه آپریل در ترکیه فصل گل لاله و جشن است. شهرداری استانبول هر ساله فستیوال لاله را در باغ‌ها و پارک‌هایی در سراسر شهر برگزار می‌کند.

کاخ‌های سلطنتی مثل توپکاپی و دلمه‌باهچه باغ‌هایی دارند که طراحی‌هایشان بی‌نقص است. برخی از پارک‌ها مانند گولهانه Gülhane و ییلدیز Yıldız زمانی بخشی از محوطه‌ی کاخ بودند و تعدادی هم تازگی ساخته شده‌اند. این فهرست شامل برخی از مناظر کمترشناخته‌شده‌ی استانبول است که اخیراً محبوبیت پیدا کرده‌اند. به طور کلی استانبول شهری نیست که به داشتن فضای سبز معروف باشد اما چندتایی از این فضاها هستند که اگر بخواهید از جنگل شهر فرار کنید گزینه‌های خوبی هستند. اجازه بدهید با هم نگاهی به این فهرست بیاندازیم.

پارک گلخانه

( Ömer Faruk Uğurlu – Anadolu Ajansı )

پارک کوچک اما خلوت Gülhane درست در کنار کاخ توپکاپی قرار دارد. این پارک در فصل بهار، به‌ویژه برای جشنواره‌ی سالانه‌ی لاله، با گیاهان رنگارنگ تزئین می‌شود. آنجا بازدیدکنندگانی را می‌بینید که زیر درختان بلند بلوط و گردو روی نیمکت‌ها استراحت می‌کنند یا در مسیرهای متعددی که در پارک وجود دارد قدم می‌زنند.

این پارک روزگاری بخشی از کاخ توپکاپی بود و تنها خانواده‌ی سلطنتی به آن دسترسی داشتند. بعدها به روی عموم باز شد و امروزه هم پارک زیبایی است که استانبولی‌های ساکن فاتح عاشقش هستند. این پارک تنها پارک وسیع منطقه‌ی تاریخی استانبول است و بعد از آن می‌توانید بیرون بروید و  بناهای تاریخی منطقه را تماشا کنید.

قبل از ورود به پارک کمی غذای خیابانی تهیه کنید چون دست‌فروش‌ها اجازه‌ی ورود به باغ را ندارند. بعد داخل پارک گشت و گذار کنید و به تماشای پل‌های چوبی و فواره‌ها بروید. در انتهای باغ چای‌خانه‌ای هست که می‌توانید آنجا استراحت کنید و با یک فنجان چای از تماشای منظره‌ی بی‌نظیر بخش اروپایی و آسیایی استانبول و برج Maiden لذت ببرید.

علاوه بر پارک گولهانه (گلخانه)، آثار تاریخی‌ دیگری هم در این منطقه وجود دارد. مثلاً ستون گوت‌ها که یک ستون باستانی مرمری است. می‌توانید سری هم به موزه‌کتابخانه‌ی ادبیات و موزه‌ی تاریخ و علم و فناوری اسلام بزنید.

در جنوب پارک، یک ورودی زیبا به مجموعه‌ی کاخ توپکاپی وجود دارد. این شهر در گذشته به باب همایون یعنی همان دیوان وزیر اعظم عثمانی معروف بوده است. موزه‌ی باستان‌شناسی، موزه‌ی Tiled Pavillion و حمام Cağaloğlu نیز در همان نزدیکی قرار دارند. برای دسترسی به این مکان‌ می‌توانید در ایستگاه تراموای گولهانه یا مارمارای سیرکجی پیاده شوید.

پارک امیرگان

( Arife Karakum – Anadolu Ajansı )

پارک وسیع امیرگان و درخت‌زار آن که در سمت اروپایی استانبول و بعد از پل دوم بسفر واقع شده قطعاً یکی از زیباترین پارک‌های استانبول است. این پارک علاوه بر اتوبوس از طریق یک ایستگاه کوچک قایقی هم قابل دسترسی است و درست در کنار موزه‌ی ساکیپ سابانجی قرار دارد. دسترسی به پارک، با توجه به اینکه به سمت شمال، از اورتاکوی و آرناووتکوی و بِبِک می‌گذرد و استانبول هم ترافیک سنگینی دارد کمی دشوار است. با این وجود مسیر ساحلی می‌تواند راهی برای خلاصی از شلوغی خیابان‌های شهر باشد. بعد از اینکه از برخی محله‌های بزرگ مثل آنهایی که بالاتر ذکر کردیم می‌گذرید به عمارت‌های کنار آب، پارک‌های کوچک، قلعه‌ی روملی حصار و چندتایی رستوران کنار اب می‌رسید. یک مسیر جایگزین استفاده از مترو خط m2 است. می‌توانیددر ایستگاه ITU-Ayazağa پیاده شوید و بعد در خیابان کاتار اتوبوس‌های به سمت شرق را سوار شوید و در ایستگاه پارگ امیرگان (Emirgan Korusu) پیاده شوید.

وقتی وارد پارک شدید اول از همه سه عمارت دوطبقه‌ی تاریخی را می‌بینید که امروزه کافه و رستوران هستند. ساختمان‌هایی با معماری چوبی سبک عثمانی پر از تزئینات و تأثیر گرفته از سبک‌های اروپایی. هر سه عمارت به رنگ خودشان نام‌گذاری شده‌اند. عمارت‌های زرد و سفید و صورتی.

مسیرهای پیاده‌روی زیادی در پارک وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها قدم بزنید و از باغچه‌کاری‌های زیبا و گل‌هایی که در اشکال مختلف و به‌زیبایی کاشته شده‌اند لذت ببرید. می‌توانید دقایقی را در کنار دریاچه بزرگ وسط پارک بگذرانید و آبشارهای کوچک یا فواره‌های را تماشا کنید.

اگر در ماه آپریل به این شهر سفر کنید مناظر زیبایی از گل‌های لاله در رنگ‌های مختلف را خواهید دید. میلیون‌ها پیاز گل لاله اینجا برای فستیوال لاله که فستیوال بسیار محبوبی شده کاشته می‌شوند. شهرداری استانبول که مالک این پارک است مسابقه‌ی عکاسی‌ای را در ارتباط با همین رویداد برگزار می‌کند. در محوطه‌ی پارک سری به موزه‌ی کوچک لاله بزنید. در این موزه اهمیت این گل در تاریخ و فرهنگ ترکیه نشان داده شده است.

باغ‌های کاخ دلمه‌باهچه

کاخ دلمه‌باهچه که در منطقه‌ی خرید محبوب بشیکتاش واقع شده مشرف به سمت اروپایی بسفر است. در اواسط دهه‌ی ۱۸۵۰ سلطان عبدالمجید کل کاخ را از مجموعه‌ی توپکاپی به دلمه‌باهچه منتقل کرد و مجموعه‌ی توپکانی را با تمام آن فضاهای داخلی و معماری سنتی‌اش رها کرد.

برخلاف مجموعه کاخ‌های توپکاپی، اینجا فضاهای داخلی مجلل با ترکیبی از سبک‌های عثمانی و اروپایی به راحتی قابل مشاهده است. این کاخ مجلل با ۲۸۵ اتاق، پوشیده شده با فرش و ابریشم، با پلکانی بزرگ و لوسترهای کریستال عظیم، همگی حاکی از ثروت ساکنین آن و مهارت معماران سازنده‌ی آن است.

تمام باغ‌ها و چشمه‌های دلمه‌باهچه و خود کاخ را می‌توان در یک روز گشت. محوطه‌ی این کاخ با استخر و فواره و مجسمه‌های زیبایی تزئين شده است. عظمت این کاخ زمانی بیشتر به چشم می‌آید که از دریا به آن نگاه کنید. اسراف‌کاری‌های این کاخ را حتی می‌توان با کاخ ورسای مقایسه کرد.

پارک اوتاتپه فاتیح  Otağtepe Fatih Grove

(ANADOLU AJANSI – METIN PALA)

بااینکه نقاط پارانومای دیگری هم وجود دارد این نقطه‌ی کمتر شناخته‌شده ارزش بازدید دارد. این پارک زیبا که در منطقه‌ی بیکوز قرار دارد چشم‌انداز وسیعی از تنگه‌ی بسفر پیش روی شما می‌گذارد. سکوهایی که درست شده‌اند تا روی آن بروید و چشم‌انداز را  تماشا کنید و مسیرهای پیاده‌روی، همگی بازدیدکنندگان را به یک جشن بصری برای تماشای استانبول اروپایی دعوت می‌کنند. این پارک درست روی تپه‌ای بعد از اولین پلِ بسفر قرار گرفته و منظره‌ی بی‌نظیری را پیش روی چشم می‌گذارد. سعی کنید در روز، پیش از غروب آفتاب، به آنجا بروید و شاهد منظره‌ی بی‌نظیر غروب باشید.

این پارک اکنون به دلیل وجود یک مرکز فرهنگی که توسط بنیاد TEMA/Vehbi Koç اداره می‌شود شناخته شده است. این مرکز بر حفظ و نگهداری طبیعت و زیستگاه‌های طبیعی تمرکز دارد. بنابراین در این منطقه درختان و گیاهان زیادی وجود دارد و همچنین یک گلخانه با پروژه‌هایی که به صورت معمول توسط این مرکز تدارک دیده می‌شوند.

پارک ماچکا Maçka Park

( Tuğba Yardımcı – Anadolu Ajansı )

تنها ریل تله‌کابین استانبول در این پارک در محله‌ی شیک نیشانتاشی نصب شده است. این پارک بین نیشانتاشی/هاربیه و کاخ دلمه‌باهچه نصب شده و از بزرگترین فضاهای سبزی است که در این منطقه می‌توانید پیدا کنید.

در این پارک مردم محلی سگ‌های خود را به پیاده‌روی می‌برند کودکانشان را در زمین بازی می‌گذارند و از تجهیزات ورزشی در فضای باز و استخرهای تزئینی و نیمکت‌ها استفاده می‌کنند. یک «پارک هنری» کوچک هم در بخش شمالی پارک وجود دارد که مجسمه‌های امپراطوران مهم ترک در آن به نمایش گذاشته شده است. اینجا گربه‌های خیابانی به وفور یافت می‌شوند و راه‌پله‌های منتهی به سرازیری شما را به یک باغ چای و چند زمین بازی می‌برد. این پارک محل برگزاری KüçükÇiftlik است، یک رویداد چندمنظوره‌ در فضای باز که در تمام طول سال کنسرت و جشنواره‌های محلی دارد.

برای رسیدن به این پارک باید از تقسیم تا تراموای تاشکیشلا کمی پیاده‌روی کنید. مسیر کوتاه سه دقیقه‌ای با واگن‌ها که هر ۵ دقیقه یک‌بار حرکت دارند و نزدیک دانشگاه فنی استانبول است. به همین جهت این واگن‌های برقی بین دانشجویانی که برای رفت‌وآمد بین گوموشسویو و ماچکا از این خط استفاده می‌کنند بسیار محبوب است. در این منطقه همچنین چند ساختمان تاریخی از دوره‌ی عثمانی نیز وجود دارد بنابراین حتما در خیابان‌های اطراف قدم بزنید و آن‌ها را تماشا کنید.

باغ آتاتورک

باغ گیاه‌شناسی آتاتورک با یک دریاچه‌ی مصنوعی در منطقه‌ی ساریر در استانبول واقع شده است. این فضای ۲۹۶ هکتاری خانه‌ی انواع و اقسام گوناگونی از گیاهان است.

این باغ به فضای سبز بزرگ‌تری که جنگل بلگراد نام دارد متصل می‌شود. این پارک با توجه به اینکه خیلی دور است به‌راحتی در دسترس نیست اما اگر ماشین داشته باشید می توانید یک روز را در آن بگذرانید و بعد هم سراغ مسیرهای جنگلی بلگراد بروید. البته جنگل در حدود یک ساعت دورتر است و رسیدن به آنجا خیلی هم ساده نیست اما خب محل بسیار زیبایی است. مسیرهای زیادی آنجا هستند که به  برکه‌ها و دریاچه‌ها منتهی می‌شوند.

بسیاری از ساکنین استانبول برای باربیکیو و پیک‌نیک از شهر به این مکان پناه می‌برند. حتماً ساعاتی را در این مکان تنها باشید تا از مناظر و گیاهان زیبای آن لذت ببرید. خیلی تعجب نکنید ممکن است زوج‌هایی را ببینید که با لباس عروسی آنجا آمده‌اند. این مسیر جنگلی مکان محبوبی برای عکاسی عروسی است و در نتیجه همیشه شلوغ است. این پارک در تمام روزهای هفته به‌جز دوشنبه‌ها باز است و برای ورود باید هزینه‌ای را پرداخت کنید.

تپه چاملیجا Çamlıca Hill

( Ali Atmaca – Anadolu Agency )

این تپه‌ی بزرگ در اوسکودار فوق‌العاده‌ترین منظره‌ی پارانومای استانبول از شاخ طلایی را پیش روی شما می‌گذارد. در باغ‌های این مکان هزاران گل وجود دارد و به‌خصوص در فصل بهار باغ‌ها پر از گل لاله هستند. همچنین یکی از بلندترین نقاط استانبول همین مکان است و منظره‌ای ۳۶۰ درجه پیش روی شما می‌گذارد.

بعد از اینکه از تماشای مناظر وسیع در دوردست لذت بردید می‌توانید به قدم زدن در باغ‌های رنگارنگ آن بپردازید. حتماً‌ در مرکز تفریحی تاریخی محوطه کمی استراحت کنید. این ساختمان یک خانه‌ی شهری به روال و سبک عثمانی است که فضاهای داخلی هم در ان به همین صورت طراحی شده‌اند. این مکان که توسط شهرداری استانبول اداره می‌شود دارای غذاهایی ازجمله استیک راسته با سبزیجات و بادمجان برشته است. بعلاوه، صدای موسیقی سنتی ترکی هم همراه غذا برای شما تجربه‌ی به یاد ماندنی زیبایی می‌سازد.

پارک یلدیز Yıldız Park

( Ayşe Nur Akçelik – Anadolu Ajansı )

این پارک زمانی بخشی از باغ‌های سلطنتی کاخ یلدیز بود و روی تپه‌های پرشیب بشیکتاش قرار دارد. این پارک آبادی کوچکی وسط شهر است که پشت دیوارها پنهان شده و از شلوغی و های‌وهوی محله دور نیست.

گیاهان و درختان زیبا با آبشار و برکه و قوهایی که در آن شنا می‌کنند همگی کنار هم محیطی آرامش‌بخش را ساخته‌اند. در این پارک تعدادی پل چوبی و معلق نیز وجود دارد.

مثل دیگر زمین‌هایی که جزوی از محوطه‌ی کاخ بوده‌اند، اینجا هم عمارتی دو طبقه وجود دارد که مناظری فوق‌العاده از منطقه‌ی تاریخی استانبول و بسفر ارائه می‌کنند. عمارت شاله نماد شناخته‌شده‌ی این پارک است و میزبان بسیاری از شخصیت‌های بزرگ بین‌المللی بوده است. در سمت دیگر، عمارت چادیر مشرف به یک برکه است. در همه‌ی این فضاها اشیا، مبلمان و دکوراسیونی مربوط به عثمانی قرن نوزده دیده می‌شود که از سبک نئوباروک تأثیر گرفته‌اند.

پارک گوزتپه Göztepe Park

Mehmet Emin Mengüarslan – Anadolu Ajansı )

در نزدیکی خیابان شیک بغداد پارک بزرگ شصت‌ساله‌ی گوزتپه را می‌بینید. این پارک یکی از بزرگترین پارک‌های سمت آسیاسی استانبول است و دارای چندین دریاچه، پل چوبی، اکواریم و فضاهای گیاه‌کاری‌شده با حصار کوتاه است. برخی مسیرها سنگ‌فرش و بعضی‌ها آسفالت هستند و یک زمین بازی خیلی بزرگ هم برای کودکان وجود دارد که بازی‌های متنوع و یک آبنمای بزرگ دارد.

از سمت خیابان بغداد وارد پارک شوید و داخل مسیرهای پیاده‌وری راه بروید. به باغ رز که در جنوب پارک واقع شده سر بزنید و در ماه می گل‌های تازه شکفته را تماشا کنید. این پارک در فصل بهار مخصوصا در ماه اپریل پر از شکوفه است و گل لاله هرگوشه‌ی پارک به چشم می‌خورد.

در میان پارک، جابه‌جا، نیمکت‌هایی برای بزرگسالان تعبیه شده و یک باشگاه ورزشی هم با یک بخش برای ورزش‌های بیرون سالنی با امکانات لازم وجود دارد. البته این ویژگی اکثر پارک‌هایی است که در قسمت‌های شهری ترکیه واقع شده‌اند. درست بیرون پارک، شهرداری یک سیستمِ کرایه‌ی دوچرخه برای استفاده‌ی عموم قرار داده است. با استفاده از این سیستم می‌توانید دوچرخه‌ای کرایه کنید و بعد هرجای شهر که خواستید آن را رها کنید. ساکنین منطقه همیشه از این پارک استفاده می‌کنند و معمولا کل سال شلوغ است.

پارک‌های ساحلی Seaside Promenade Parks

(ANADOLU AJANSI – AHMET DUMANLI)

محله‌ی کادیکوی استانبول دارای تعدادی گردشگاه است. تقریباً تمام محله‌های ساحلی سمت آسیایی دارای فضای سبز هستند و شما می‌توانید در هرکدام از این پارک‌ها که خواستید گردش کنید.

فضاهای سبز به دنبال مسیرهای پیاده‌روی/دویدن که در امتداد دریا با سیمان درست شده‌اند کشیده شده‌اند و آن‌ها را ادامه می‌دهند. برای مثال مسیر پیاده‌روی مدا و پارک Yogurtçu حتماً ارزش گشت و گذار دارند.

پارک‌های ساحلی فنرباهچه و جاده‌بستان تا مالتپه امتداد دارند. این منطقه ده کیلومتری دارای چند زمین تنیس، چند سالن‌ ورزشی برای بزرگسالان و چندین زمین‌بازی برای کودکان است. و یک مسیر اختصاصی برای دوچرخه به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران این امکان را می‌دهد که به راحتی در کنار هم از این منطقه بهره ببرند. این یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ساحلی جهان است.

ساحل جاده‌بوستان با توجه به موقعیت مکانی آن یعنی نزدیکی به خیابان‌ بغداد و خیابان بارها و یک ساحل عمومی بسیار محبوب است. این ساحل در تمام طول تابستان از مناطق پررفت‌وآمد است و عمارت‌های سنتی دوران عثمانی مانند عمارت راگیپ پاشا و عمارت سابیها خانم ارزش بازدید دارند و از کنار دریا هم قابل مشاهده‌اند.

این منطقه برای تفریح و پیک‌نیک و نوشیدن و تنقلاب بسیار محبوب است و منظره‌ای فوق‌العاده از جزایر پرنس هم آنجا منتظر شماست. بعلاوه یک ایستگاه کشتی در بستانجی می‌تواند شما را به داخل جزایر ببرد.