۱۱۴ اعدام در اردیبهشت ایران

گزارش ماهانه مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نشان می دهد تنها در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دست‌کم ۱۱۴ نفر با اتهامات سیاسی، عقیدتی، مواد مخدر و قتل اعدام شده‌اند. 

به گزارش خبرگزاری هرانا در روز چهارشنبه ۲۴ می، از مهمترین موارد نقض حقوق بشر در ایران می‌توان به اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، در زندان دستگرد اصفهان اشاره کرد. به گفته هرانا علیرغم وجود نواقص بسیار و ابهامات متعدد در این پرونده و همنچنین وجود واکنش‌های گسترده جهانی، در نهایت حکم اعدام به اجرا درآمد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۵۸۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند که این رقم با ۷۵ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۱ ، بالاترین تعداد اعدام سالانه در هفت سال اخیر ایران بوده است. طبق این گزارش تنها در دو ماه و نیم ابتدایی سال ۲۰۲۳، تعداد ۱۳۸ نفر در ایران از جمله دو معترض اعدام شده‌اند. 

از ۵۷۶ مورد اعدام در سال گذشته (۲۰۲۲) در ایران، ۲۷۹ نفر محکوم به قصاص، ۲۵۵ نفر در جرایم مرتبط با مواد مخدر، ۲۱ نفر متهم به تجاوز جنسی و ۱۸ نفر با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده‌‌اند.