۱۱۶ درصد، افزایش حجم تجارت الکترونیک ترکیه در نیمه اول سال

 

حجم تجارت الکترونیک ترکیه در نیمه اول سال ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۶ درصد افزایش یافته و به ۳۴۸ میلیارد لیر (۱۸.۷ میلیارد دلار) رسیده است. حجم تجارت الکترونیک خرده فروشی نیز در نیمه اول سال، به ۲۳۳ میلیارد لیر رسید. علاوه بر این در نیمه اول سال، ۲ میلیارد و ۲۹۴ میلیون سفارش در تجارت الکترونیک ثبت شده است.

به گزارش روزنامه حریت،، سهم تجارت الکترونیک در تجارت خرده‌فروشی، از ۱۷.۶ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۱۸.۵ درصد در نیمه اول سال ۲۰۲۲ رسیده است. علاوه بر این سرانه هزینه افراد در تجارت الکترونیک در استانبول، ۹۸۵۷ لیر، در آنکارا ۶۰۶۴ لیر و در ازمیر ۵۲۳۰ لیر گزارش شده است. 

در این گزارش آمده است: «در حالی که ۸۳ درصد از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تنها در یک بازار بفروشند، ۸ درصد دو بازار برای فروش، ۴ درصد سه بازار و ۵ درصد کمپانی‌ها، بیش از چهار بازار را برای فروش محصولات خود ترجیح می‌دهند. استانبول با ۳۹ درصد بیشترین تعداد شرکت‌های فعال در تجارت الکترونیک را دارد. آنکارا و ازمیر به ترتیب با ۸ و ۷ درصد دوم و سوم شدند.

بخش خطوط هوایی بیشترین افزایش در حجم تجارت الکترونیک را با ۴۰۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته و رکورد ۳۰.۴ میلیارد لیر را ثبت کرده است. مسکن با ۳۴۴ درصد افزایش به ۵.۶ میلیارد لیر، حمل و نقل و انبار با ۲۳۶ درصد رشد به ۱۲.۶ میلیارد لیر رسید و فروش لوازم الکترونیکی با ۱۷۶ درصد افزایش به ۲۰.۳ میلیارد لیر رسیده است.

افزایش در خواربار فروشی، سوپرمارکت و مواد غذایی به ترتیب ۱۲۴ درصد و ۹۹ درصد به ۱۳.۸ میلیارد لیر و ۱۲.۲ میلیارد لیره رسید. حدود ۷۰ درصد از مصرف کنندگان هنگام خرید آنلاین، اپلیکیشن‌ها تلفن همراه را ترجیح می‌دهند. زنان ۵۲ درصد و مردان ۴۸ درصد از خریداران آنلاین را تشکیل می‌دهند.