۱۲۵ میلیون دلار؛ صادرات ده ماهه گل‌های زینتی ترکیه

ترکیه طی ده ماه گذشته امسال به ۸۳ کشور جهان به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار گل و گیاهان زینتی صادر کرد.

این کشور که بیش از۳ هزار و۵۰۰ گونه گیاهی بومی را تولید می‌کند، از جمله کشورهای صادرکننده گل در جهان محسوب می‌شود و در دوره همه‌گیری کرونا نیز شاهد رشد صادرات در این بخش بوده است.

اسماعیل یلماز، رئیس هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان گل و گیاهان زینتی ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد: برای سال ۲۰۲۱ پیش از این، صادرات ۱۱۵ میلیون دلاری هدف‌گذاری کرده بودیم. ولی تا به امروز حدود ۱۲۵ میلیون دلار گل صادر کردیم. انتظار داریم تا پایان سال جاری از ۱۵۰ میلیون دلار فراتر برویم و این به معنای رشد ۵۰.۵۵ درصدی صادرات‌مان است.

یلماز با بیان اینکه از همه‌گیری کرونا به خوبی استفاده کرده‌اند، تصریح کرد که در این روند رشد مهمی ثبت کرده‌اند.

او با بیان اینکه به ۸۳ کشور جهان گل صادر می‌کنند، تاکید کرد که کشورهای هلند، انگلستان، آلمان، اوزبیکستان، روماني و بلغارستان در صدر این کشورها قرار دارند.

ترکیه یکی از مناطق مهم گیاهان بومی در جهان است. تنوع خاکهای این کشور باعث شده گونه‌های گیاهی منحصر به فرد جوانه بزند ازجمله؛

لاله واژگون

این گونه که تقریباً در هر منطقه از آناتولی یافت می شود، عمدتا در مناطق هاکاری و وان رشد می‌کند. طول لاله معکوس که در هر شاخه شش برگ دارد، تقریباً ۷۰ سانتی متر طول دارد. به طور کلی در ارتفاعات بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر دیده می‌شود.

گل ابری زرد   

گل ابری زرد که در سال ۱۹۸۲ توسط گیاه‌شناسان ترکیه کشف شد، در جمعیت‌های پراکنده فقط در دامنه های دریاچه‌های آک‌شهیر یافت می‌شود. 

کروکوس آنتالیا

کروکوس آنتالیا، همان‌طور که از نامش پیداست، گونه‌ای است که فقط در آنتالیا می‌روید. از اکتبر تا دسامبر شکوفا می‌شود و گل‌های خود را در این زمان حفظ می‌کند. به طور کلی در ارتفاعات حدود ۱۰۰۰ متری دیده می‌شود. این گیاه می‌تواند شاخه‌های جدیدی از همان ریشه را برای سال‌ها بدهد.

گل سوسنیان 

نیلوفرهای که ۴۳۰ گونه مختلف در کشور دارند، بیشتر در مانیسا دیده می‌شوند. این گیاه معمولاً در ارتفاعات بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر دیده می‌شود. آن‌ها در اوایل ماه می و ژوئن شکوفا می‌شوند. گل مریم، آلوئه ورا و سوسن از انواع و اقسام خانواده آن هستند.