۱۴ وزیر فعلی ترکیه، نماینده مجلس شدند

با اعلام نتایج بیست و هشتمین دوره انتخابات مجلس ترکیه، راهیابی ۱۳ وزیر فعلی کابینه رجب طیب اردوغان و یک معاون او به عنوان نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مجلس جدید قطعی شد. ائتلاف جمهور شامل احزاب عدالت و توسعه، حرکت ملی، اتحاد بزرگ و رفاه نو، با ۴۹.۴۶ درصد، اکثریت کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش روزنامه حریت، فوات اکتای معاون رئیس‌جمهور و ودات بیلگین وزیر کار و تامین اجتماعی به عنوان نمایندگان مردم آنکارا راهی مجلس شدند. سلیمان سویلو وزیر کشور و مورات کوروم وزیر محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی نیز از استانبول به مجلس ترکیه راه یافتند.

بکیر بوزداغ وزیر دادگستری و دریا یانیک وزیر خدمات اجتماعی و خانواده نیز به ترتیب از استان‌های زلزله‌زده کاهرامان‌ماراش و عثمانیه وارد مجلس شدند. همچنین محمت محرم کاساپ‌اوغلو وزیر ورزش و جوانان از ازمیر و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه نیز از آنتالیا به مجلس راه یافتند. مصطفی وارانک وزیر صنعت و فناوری، دیگر عضو کابینه بود که از استان غربی بورسا وارد مجلس شد.

فاتیح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی از اسکی‌شهیر، عادل کارااسماعیل‌اوغلو وزیر حمل و نقل از ترابزون، محمت موش وزیر تجارت از سامسون، محموت اوزر وزیر آموزش از اردو، حلوصی آکار وزیر دفاع از کایسری و نورالدین نباتی وزیر خزانه‌داری و دارایی از مرسین، دیگر وزرای کابینه اردوغان هستند که به عنوان نمایندگان حزب عدالت و توسعه به پارلمان راه یافتند.