۱۵ سال زندان برای گواهی پزشکی قلابی و مرخصی ۴ روزه

کارمندی در استان مرکزی قونیه که برای گرفتن مرخصی استعلاجی ۴ روزه، یک گواهی پزشکی قلابی جور کرده بود، با حکم ۱۵ سال زندان مواجه شده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۸ مارس، «ساعیت. یو.» در ماه ژوئن سال گذشته (۲۰۲۲) به مدیرش «مهمت اوریم» گفت که به دلیل بیماری نیاز به ۴ روز مرخصی دارد. او برای گرفتن این مرخصی استعلاجی، یک گواهی پزشکی به مدیرش ارسال کرد.

مدتی بعد، اوریم به ساعیت گفت که می‌خواهد به عیادتش بیاید. ساعیت به طریقی این درخواست را رد کرد تا همان ج اوریم به او مشکوک شود. این مدیر پیگیر، فهمید ساعیت در بیمارستان Çumra قونیه که گفته بود آنجا بستری شده نیست. 

کمی بعد ساعیت نتوانست مقاومت کند و عکس‌هایی از خودش را در سواحل مرسین از طریق اکانت شبکه‌های اجتماعی‌اش به اشتراک گذاشت. همین ماجرا باعث شد مچش گرفته شود و مدیرش علیه او شکایت کند.

شکایت اوریم ابتدا از سوی فرمانداری رد شد، اما سپس دادگاه اداری قونیه آن را پذیرفت. با تحقیقات دادگاه مشخص شد ساعیت، از یکی از دوستانش که پرستار بیمارستان چومرا بوده، خواسته تا یک گزارش قلابی و نامه پزشک با شرح ابتلایش به کووید برای او ارسال کند. همچنین تماس‌های ساعیت در مرسین هم از سوی دادگاه ردیابی شد.

دادستانی دادگاه جرایم اداری قونیه، برای «ساعیت. یو.» به اتهام «کلاهبرداری» و «مشارکت در جعل اسناد رسمی» درخواست ۱۵ سال زندان کرده است. همچنین پزشک و پرستار مذکور بیمارستان چومرا نیز با اتهام «سوءاستفاده از منصب شغلی» و «جعل اسناد رسمی»‌ با حکم ۱۱ سال زندان روبرو شده‌اند.