۱۵ عضو یک گروه نخبه‌یاب وابسته به موساد توسط سازمان اطلاعات ترکیه دستگیر شد

روزنامه صاباح ترکیه در شماره امروز خود گزارشی از عملیات سازمان اطلاعاتی ترکیه علیه موساد را منتشر کرد.

 بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات ترکیه در روز ۷ اکتبر توانسته گروهی ۱۵ نفره از یک گروه نخبه یاب در ترکیه را دستگیر کند.

اعضای این گروه با ورود به دانشگاه‌ها سعی می‌کردند دانشجویان نخبه‌ای که در رشته‌های فنی حضور داشتند شناسایی کرده و خصوصیت‌های کلی شخصیت آنها را در آورده و این اطلاعات را به اعضای موساد تحویل دهند. 

اعضای این شبکه ۱۵ نفره  که در خانه‌های تیمی ۳ نفره فعالیت می‌کردند، دانشجویان عرب زبان تشکیل می‌دادند. محل فعالیت آنها نیز دانشگاه‌های ترکیه بوده است.

این شبکه، نخبگان جوان ترک و غیر ترک موجود در دانشگاه‌های ترکیه را شناسایی می‌کردند. آنها ابتدا مشخصات عمومی از این افراد را گردآوری کرده و بعد از آن او را برای انجام کارهای مختلف دعوت می‌کردند. در این هنگام آنها تمام ضعف‌ها و قوت‌های این دانشجویان را ضبط می‌کردند و همه این اطلاعات را به موساد می‌دادند. 

این ۱۵ نفر اطلاعات خود را در فواصل نامنظم به اعضای موساد در خارج از ترکیه تحویل می‌دادند. محل تحویل این پرونده‌ها به اعضای موساد کشورهای بالکان و مخصوصاً کرواسی بوده است. اعضای موساد با استفاده از روابط خود معضل ویزای این افراد برای ورود به کشورها را رفع می‌کردند.

سازمان اطلاعات ترکیه به‌خصوص بعد از آنکه در سال‌های قبل برخی از دانشمندان این کشور به صورت اسرارآمیزی کشته شدند، فعالیت‌های گسترده‌ای برای شناسایی شبکه‌های فعال در مقابل رشد علمی کشور را به وجود آورده است.

این یکی از بزرگترین عملیات‌های سازمان اطلاعات ترکیه علیه موساد در سال‌های اخیر است. در این عملیات ۲۰۰ نفر از سازمان میت شرکت داشتند و عملیات حدود یک سال به طول انجامید.