۱۹۰ هزار درخواست برای اخذ سرپرستی کودکان زلزله‌زده

وزارت خانواده و خدمات اجتماعی اعلام کرد بیش از ۱۹۰ هزار درخواست برای گرفتن حضانت کودکان بازمانده زلزله ۶ فوریه ترکیه به دست این نهاد رسیده و مراحل ارزیابی و نظارت متقاضیان حضانت آغاز شده است.

به گزارش روزنامه حریت، دریا یانیک وزیر خانواده و خدمات اجتماعی، روز ۱۳ فوریه ضمن اعلام این خبر توضیح داد: «پیش از وقوع زلزله، روزی دو یا سه درخواست برای سرپرستی کودکان ثبت می‌شد. اولویت سرپرستی کودکان زلزله‌‌زده به خانواده‌هایی خواهد بود که مراحل تایید را قبلا در وزارت خانواده گذرانده باشند. کسانی که پس از زلزله درخواست ثبت می‌کنند، به مرور زمان تحت ارزیابی قرار خواهند گرفت». 

یانیک تشریح کرد: «کودکانی که از زلزله جان سالم به‌ در برده‌اند، هم‌اکنون در بیمارستان‌ها و مراکز طرف همکاری با وزارتخانه تحت درمان و نظارت هستند. ترجیح اصلی این است که سرپرستی کودکان بی‌سرپرست بازمانده، ابتدا به خانواده و اقوام آن‌ها برسد. چون این کودکان الان در وضعیتی نیستند که بخواهند تحت سرپرستی موقت قرار گیرند یا در فضایی غیر آشنا بمانند».

وزیر خانواده و خدمات اجتماعی بیان کرد: «هم‌اکنون بیش از ۵۲۰ کودک زلزله‌زده در سامانه وزارتخانه ثبت نام شده و ۸۰ تن از آن‌ها پس از بررسی وضعیت، به آغوش خانواده‌هایشان بازگشته‌اند. نزدیک به ۳۴۰ کودک همچنان در بیمارستان‌ها هستند و ۱۱۰ کودک نیز در موسسات زیرنظر وزارت خانواده نگهداری می‌شوند».