۲۳ آوریل: روز حاکمیت ملی و عید کودکان

در تقویم رسمی ترکیه علاوه بر اعیاد و تعطیلات مذهبی، چهار عید ملی وجود دارد که اهمیت فراوانی برای تمام اقشار جامعه دارند. اما روز 23 آوریل (به تقویم ترکی، 23 نیسان)، جدای از جنبه ملیش، عیدیست که بچه­ها برای فرارسیدنش روزشماری می کنند. بیش از صد سال است که این روز برای بزرگترها نمادی از غرور ملی و برای بچه­ها روزی پر از شادی و تفریح به حساب می آید: روز حاکمیت ملی و عید کودکان.

صد­و­دو سال پیش، در 23 آوریل 1920 و در میانه جنگ­های استقلال، مجلس کبیر ترکیه در آنکارا تشکیل شد. در آن زمان هنوز سلطنت عثمانی برپا بود و سلطان محمد ششم در استانبول حکومت می کرد. در همین زمان بود که مصطفی کمال آتاتورک و چند تن از متفقین وفادارش، از جمله عصمت اینونو، تصمیم گرفتند دولت جدیدی را در آنکارا تشکیل دهند. پس از تلاش­های فراوان، تشکیل مجلس ملی در دستور­کار آن­ها قرار گرفت و در مارس 1920 این تصمیم علنی شد. پس از آن بیش از 100 نماینده پارلمان عثمانی از استانبول به آنکارا گریختند و با 190 نماینده دیگری که گروه مقاومت ملی از سراسر کشور انتخاب کرده بود مجلس ملی کبیر ترکیه را در روز 23 آوریل 1920 افتتاح کردند، و اولین سخنران مجلس هم آتاتورک بود. همین مجلس بود که به سرعت تشکیل دولت موقت آنکارا را اعلام، مصطفی کمال آتاتورک را به عنوان رییس­جمهور انتخاب و پایان سلطنت عثمانی را اعلام کرد و در واقع عامل موفقیت جنگ­های استقلال و اصلاحات مورد­نظر آتاتورک شد. از یک سال بعد، روز 23 آوریل به عنوان عید حاکمیت ملی اعلام شد و تا امروز هم جشن گرفته می­شود و تعطیل رسمی است.

علاوه بر این مناسبت مهم، در سال 1927 انجمن حمایت اطفال Himaye-i Etfal که بعدها بنگاه حمایت از کودکان نام گرفت، روز 23 آوریل را روز کودکان نامگذاری کرد. به این ترتیب، ترکیه اولین کشور جهان شد که رسما روز کودک را به عنوان تعطیل رسمی اعلام کرده است. این دو مناسبت در سال 1981 با هم ادغام شدند و از آن زمان روز 23 آوریل “روز حاکمیت ملی و عید کودکان” اعلام شد.

کشور ترکیه امروز جمعیت جوانی دارد. طبق گزارش انستیتوی آمار ترکیه، در پایان سال 2021 از جمعیت بیش از 84 و نیم میلیونی ترکیه، بیش از بیست و دو میلیون و هفتصد هزار نفر کودک بوده­اند که به این ترتیب بالغ بر 26 و نه دهم درصد از جمعیت ترکیه را کودکان تشکیل می­دهند. با توجه به این آمار، کشور ترکیه بالاترین درصد جمعیتی کودکان را در اروپا دارد که میانگین درصد کودکان در 27 کشور آن، 2/18 درصد بیشتر نیست. توزیع جمعیتی پسران و دختران در ترکیه کمابیش یکسان است، به نحوی که 3/51 درصد کودکان ترکیه را پسران و 7/48 درصد آن را دختران تشکیل می­دهند. با توجه به جوان بودن جمعیت ترکیه، کودکان از اهمیت خاصی در این کشور برخوردارند و برنامه­های آموزشی و تفریحی مرتبط به کودکان همواره در این کشور از اولویت­های مردم و دولت محسوب می­شود – و اوج نمود اهمیت کودکان در ترکیه، روز بیست و سوم آوریل است.

مراسم روز 23 آوریل، مخصوصا برای بچه­ها، بسیار مفصل و مفرح است. با توجه به هوای خوب ماه آوریل معمولا جشن­های این روز در هوای آزاد برگزار می شود. معمولا مدارس برای گرامیداشت این روز برنامه­های یک هفته­ای تدارک می بینند که شامل جشن و ورزش و تفریح است. بسیاری از برنامه­های ورزشی و تفریحی 23 آوریل در ورزشگاه­ها و استادیوم­های بزرگ و برای گروه کثیری از کودکان اجرا می شود. بچه­ها معمولا برای این عید کلاس­های درسیشان را با کاغذ رنگی، پرچم، بادکنک و کاردستی تزیین می کنند. آنیت کبیر، آرامگاه آتاتورک، هم در این روز مورد بازدید سیاستمداران و کودکان و خانواده­ها قرار می گیرد. علاوه بر این برنامه­هایی بین المللی با حضور بچه­های بیش از پنجاه کشور جهان به مناسبت روز کودک در ترکیه برگزار می­شود.

از رسم های جالب روز 23 آوریل نقش عوض کردن سیاستمداران با کودکان است. در این روز نمایندگان بچه ها جای خود را با مقامات دولتی رده بالا برای چند ساعتی عوض می­کنند. رییس­جمهور، وزرا، استانداران و شهرداران در این روز دفتر خود را در اختیار نمایندگان کودکان قرار می دهند که بچه ها برای مدتی حس مسوولیت و نشستن پشت میز مقامات عالیرتبه را تجربه کنند. علاوه بر این در این عید نمایندگان کودکان در مجلس کبیر ملی در آنکارا حاضر شده و یک جلسه تشریفاتی پارلمان توسط بچه­ها و به ریاست آن­ها برگزار می شود؛ جلسه­ای که در آن مسائل مربوط به بچه­ها مطرح می­شود.