۲ روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ می؛ ریاست سازمان هلال احمر ترکیه استعفا داد

روز ۱۲ می، پس از انتقادهای گسترده از عملکرد هلال احمر ترکیه در زلزله‌های ۶ فوریه  کاهرامان‌ماراش، کرم کینیک رئیس این سازمان استعفا داد.

پس از انتشار اخباری درباره فروش چادرهای هلال احمر ترکیه به نهادهای خیریه برای ارسال به مناطق زلزله‌زده در این کشور، این سازمان با واکنش‌های زیادی از سوی جامعه ترکیه روبه‌رو شد.

در اولین روزهای وقوع زلزله کاهرامان‌ماراش مشخص شد که جمعیت هلال احمر، چادرهای موجود در انبار خود را در ازای پول به انجمن «احباب» فروخته است. 

۲۸ ماه فوریه، اتحادیه کانون‌های وکلای ترکیه (TBB) شکایت کیفری علیه مقامات هلال احمر به دادستانی کل آنکارا به دلیل سواستفاده از «اعتماد» ارائه کرد.

روز ۱۱می، رئیس جمهوری ترکیه در یک برنامه تلویزیونی درباره فروش چادرها توسط هلال احمر در مناطق زلزله‌زده گفت: «این موضوع مرا به شدت ناراحت کرده است. هلال احمر حق فروش چادرها را نداشته و باید به رایگان در اختیار زلزله‌زده‌ها قرار می‌داد. این اشتباه باید فورا اصلاح شود و مورد پیگیری قرار گیرد». 

پس از اظهارات اردوغان، روز ۱۲ می هیئت‌مدیره هلال احمر به طور فوق‌العاده تشکیل جلسه داد، که در این جلسه کرم کینیک رئیس این سازمان استعفای خود را اعلام کرد.