ازجمله- صنعت بازی‌های دیجیتال با رکورد جدیدی سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رساند. تانسو کندیرلی رئیس OYUNDER گفت: «صادرات بازی ترکیه از ۱ میلیارد دلار به ۲ و نیم تا ۳ میلیارد دلار افزایش یافته است». وی همچنین گفت: «این صنعت در ترکیه با کمبود نیرو مواجه است».

تانسو کندیرلی، رئیس انجمن طراحان، توسعه دهندگان و ناشران بازی ترکیه (OYUNDER)، اظهار داشت که این «صنعت در سال ۲۰۲۱ با سرعت تمام به رشد خود ادامه می‌دهد. صادرات بازی ترکیه از ۱ میلیارد دلار به ۳ میلیارد دلار افزایش یافته. همچنین شرکت‌های بازی سازی‌ای که در ترکیه‌ سرمایه گذاری کرده بودند نیز افزایش یافته است. در سال ۲۰۲۲، ما انتظار داریم که این اعداد حتی بیشتر افزایش یابد. اکنون بازی‌سازان ترکیه‌ای خود را آماده می‌کنند تا بازی‌های بزرگ‌تری در سبک «هایپرکژوال» و «midcore» عرضه کنند».

کندیرلی با یادآوری اینکه این بازی یکی از بخش‌هایی است که تحت تأثیر مثبت این بیماری همه گیر قرار گرفته است، گفت: «این بخش هر سال ۲۰ درصد رشد می‌کند. انتظار می‌رود این رشد ادامه یابد. بازی‌های دیجیتال در راه تبدیل شدن به یک صنعت به تمام معنا است. نه تنها توسعه دهندگان، بلکه ارائه دهندگان خدمات و صندوق‌های سرمایه گذاری نیز در حال تاسیس هستند».

Photo by AA

کمبود نیرو

کندیرلی همچنین با بیان اینکه تعداد استودیوهای بازی سازی در این بخش به بیش از ۵۵۰ استودیو رسیده است، خاطرنشان کرد: این بازی یک زمینه شغلی جدید برای جوانان است. کندیرلی سخنان خود را اینگونه ادامه داد:

«تعداد کارمندان در حال افزایش است. تعداد اشتغال که قبلا ۵ هزار نفر بود به ۲۰ هزار نفر نزدیک شده است. همچنین کمبود نیروی انسانی در این صنعت وجود دارد. به موازات رشد، نیاز به نیروی انسانی افزایش یافته. شرایط در صنعت نیز خوب است. یک توسعه دهنده جوان به طور متوسط ۷ تا ۸ هزار لیر درآمد دارد. تعداد کارمندان زن حدود ۲۰ درصد است. اما علاقه زنان به این بخش نیز در حال افزایش است».

۲۳۶ میلیون دلار سرمایه گذاری در ۶ ماه

افه کوچوک، مدیرعامل Game Factory با بیان اینکه ترکیه سهم مهمی در بازار جهانی بازی دارد، گفت:

«در نیمه اول سال ۲۰۲۱ در مجموع ۲۳۶ میلیون دلار در ۲۰ استارت آپ بازی در ترکیه سرمایه گذاری شده است. بنابراین سرمایه گذاری‌های انجام شده در صنعت بازی در نیمه اول سال جاری حتی از صنعت مالی نیز پیشی گرفت. در این بخش که به سرعت در حال رشده است، کسری بسیار مهمی نیز ایجاد شده و آن کمبود نیروی کار واجد شرایط است».

رئیس «گیمز یونایتد» دکتر بیلگهان بایکال همچنین با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۱ برای صنعت بازی‌سازی به صورت درخشان آغاز شده  و به همین منوال ادامه دارد، گفت: «با شروع بازی های موبایلی مانند هایپرکژوال و کژوال، پیشرفت ها در حوزه بلاک چین و بازی های واقعیت افزوده رو به افزایش است».

صنعت بازی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ حجم اقتصادی بالغ بر ۲ میلیارد دلار ایجاد کرد

تخمین زده می شود که بازی‌های موبایل با ۴۵۰ میلیون دلار، بازی‌های رایانه‌ای با ۲۳۰ میلیون دلار و بازی های کنسولی با ۲۰۰ میلیون دلار، در بازار صنعت بازی‌های دیجیتال ترکیه نقش دارند. در میان جمعیت ۸۴ میلیون نفری ترکیه ، ۳۵ میلیون بازی‌کن موبایل، ۲۲ میلیون بازی‌کن رایانه شخصی و ۱۷ میلیون بازی‌کن کنسول وجود دارد. ۵۵ درصد بازی‌کنان مرد و ۴۵ درصد زن در دنیای بازی هستند. در مجموع نیز زمان بازی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

Photo by AA

۳ درصد از بازی ها در دسته پولی هستند، ۸۷٪ نیز از طریق تبلیغات درآمد دارند

در میان ۱۷۱ هزار ۹۸۶ ناشر بازی در گوگل پلی، ۲ هزار ۶۸۹ ناشر آن ترکیه‌ای هستند. برای ۴۴۰ هزار بازی کنی که در این پلتفرم حضور دارند،‌ تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۸ هزار بازی توسط ناشران ترکیه‌ای ارائه شده است. میانگین امتیاز بازی های ناشران ترکیه‌ای ۳.۹۴ از ۵ است.این در حالی است که میانگین کلی بازی‌های موجود در گوگل پلی ۳.۷۶ است. تنها ۱۸ درصد از بازی‌های ناشران ترکیه هم در Google Play و هم App Store ارائه شده است.

۳ درصد از بازی های ناشران ترکیه در دسته پولی قرار دارند و ۸۷ درصد آن‌ها نیز حاوی تبلیغات است. ۲۸ درصد بازی‌ها نیز روش پرداخت درون برنامه‌ای دارند.

بازی های اکشن و ماجراجویی در رتبه اول به عنوان سبک بازی های مورد علاقه بازیکنان موبایل در ترکیه قرار دارند؛ بازی‌های معمایی و مسابقه‌ای در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.