۲.۵ میلیون دانش‌آموز در مناطق زلزله‌زده ترکیه از تحصیل باز‌مانده‌اند 

بر اساس گزارش که یکی از اتحادیه‌های آموزش و پرورش ترکیه منتشر کرده است، نزدیک به ۲.۵ میلیون دانش‌آموز در استان‌های جنوبی این کشور در نتیجه زلزله از تحصیل بازمانده‌‌اند. از این میزان تنها ۳۵هزار دانش‌آموزی پس از زمین‌لرزه به استان‌های دیگر منتقل شده و به روال تحصیل بازگشته‌اند. 

این گزارش که در روز دوشنبه ۲۴ آوریل منتشر شده، نشان‌ می‌دهد که از هر ۱۰۰ دانش‌آموز در ۱۱ استان زلزله‌زده، تنها ۲۰ تا ۲۵ دانش‌آموز در چادر‌های برپاشده در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند؛ اما روند این کلاس‌ها نیز مرتب نیست. بر اساس آمار رسمی، سه‌میلیون و ۲۵۰هزار دانش‌آموز در این استان‌ها وجود دارد. 

این گزارش می‌گوید نزدیک به ۵ میلیون کودک در اثر زمین‌لرزه آسیب دیده‌ و ۲۰۰ کودک نیز اندام خود را از دست‌ داده‌اند. این فاجعه نه‌ تنها بر شرایط جسمی، بلکه بر شرایط روحی و رفتاری کودکان تاثیر منفی داشته است. 

به گفته محمود اوزر، وزیر آموزش و پرورش ترکیه، این وزارت‌خانه برای کودکانی که در شهرهای کانتینری ساکن هستند شروع به راه‌اندازی واحد‌هایی برای تماشای تلویزیون کرده است تا کودکان بتوانند با تماشای TRT EBA، یک کانال آموزشی از راه دور، برنامه‌های درسی پایه خودشان را دنبال کنند.