مرکز ارزیابی، گزینش و جانمایی دانشجویان ترکیه (OSYM) اعلام کرد که از میان ۳.۵ میلیون شرکت‌کننده در آزمون موسسات آموزش عالی (YKS) در سال ۲۰۲۳، تعداد ۲.۹ میلیون نفر، برای تحصیلات عالیه وارد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه شدند.

به گزارش روزنامه دیلی‌صباح در تاریخ ۲۰ جولای، بایرام‌علی ارسوی، رئیس OSYM بیان کرد که شاهد بیشترین سطح مشارکت از زمان آغاز برگزاری آزمون YKS بودیم. وی توضیح داد که از بین ۳ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۴۴۳ داوطلب آزمون مهارت پایه (TYT)، تعداد قابل توجه ۲ میلیون و ۹۹۵ هزار و ۶۳۸ داوطلب، با به نمایش گذاشتن توانایی علمی خود، امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشتند.

ارسوی همچنین اعلام کرد که در آزمون مهارت میدانی (AYT) نیز از میان ۲ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۱۶۹ داوطلب، تعداد یک میلیون و ۹۸۰ هزار و ۵۹۲ نفر موفق ظاهر شدند. بر اساس اعلام این مسئول آموزش عالی، ۴۸ درصد از داوطلبان آزمون TYT مردان و ۵۲ درصد زنان بودند. در آزمون مهارت میدانی (AYT)، توزیع جنسیتی شامل ۵۴ درصد زنان و ۴۶ درصد مردان بود.

آزمون مهارت پایه (TYT) سال ۲۰۲۳، شامل ۱۲۰ سوال به تفکیک ۴۰ سوال زبان ترکی، ۲۰ سوال علوم اجتماعی، ۴۰ سوال ریاضیات و ۲۰ سوال علوم بود که داوطلبان برای پاسخ دادن به آن، ۱۶۵ دقیقه فرصت داشتند. 

گفتنی است مراحل انتخاب دانشگاه برای متقاضیان راه‌یافته به #دانشگاه، بین ۲۷ جولای تا ۸ آگوست انجام می‌شود.