۳۳درصد جوانان ایرانی تمایلی برای ازدواج ندارند

یک دختر و پسر ایرانی در شب چهارشنبه سوری بالن آرزوها را بر فراز بام تهران در منطقه توچال به آسمان می‌ٰفرستند. Anadolu Ajansı-( Fatemeh Bahrami )

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران گفت که ۳۳ درصد از جوانان این کشور به دلیل مشکلات جاری تمایلی به ازدواج ندارند.

اعظم کریمی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران گفت: براساس نظرسنجی‌های انجام شده بر روی جوانان در آستانه ازدواج، ۳۳ درصد جوانان حتی با وجود پیدا شدن فرد مناسب و فراهم بودن شرایط اقتصادی تمایلی به ازدواج ندارند.

کریمی در گفتگو با رادیو افزود: ۹.۳۴ درصد از جوانان بالا بودن هزینه‌های ازدواج، ۳۰ درصد جوانان نداشتن شغل، ۳.۲۶ درصد جوانان نیز ترس از ازدواج ناموفق را از دلایل تاخیر در ازدواج عنوان کرده‌اند.

وی «نداشتن شغل» را از دلایل تاخیر در ازدواج ۳۰ درصد از جوانان ایرانی معرفی کرد و افزود: یکی از علل کاهش ازدواج نیز افزایش آمار طلاق است که این افزایش آمار باعث می‌شود جوانان از ترس طلاق برای ازدواج اقدام نکنند.

کریمی با بیان اینکه کاهش هزینه مراسم ازدواج در دوره شیوع کرونا باعث افزایش ۵ درصدی نرخ ازدواج در ایران شده است، ادامه داد: در سال ۹۸ تعداد ۵۳۳ هزار و ۱۶۵ مورد ازدواج در کشور ثبت شده است که در سال ۹۹ این رقم به ۵۵۶ هزار و ۶۹۹ مورد افزایش یافته که این افزایش ۵ درصدی به دلیل کرونا و حذف مراسم‌ها و کم شدن هزینه‌های ازدواج رقم خورده است.