۳۶ میلیون سلاح بدون مجوز در ترکیه وجود دارد

روزنامه میلیت روز ۱ آگوست در گزارشی نوشت: «آمارها نشان می‌دهد هم‌اکنون در ترکیه بیش از ۳۶ میلیون اسلحه بدون مجوز در دست مردم است».

روز پنجشنبه ۳۱ جولای، انتشار تصاویر دوربین مدار بسته از حمله مسلحانه به یک مغازه در منطقه اسنیورت استانبول باعث ایجاد نگرانی در ترکیه شد. بسیاری در رسانه‌های اجتماعی به این رخداد واکنش نشان دادند و خواستار مقابله با آزادی اسلحه در ترکیه شدند.

دکتر آیهان آکجان عضو هیئت مدیره بنیاد «امید»، با بیان اینکه حوادث ناشی از خشونت‌های مسلحانه هر ساله ۵ درصد افزایش می‌یابد گفت: «آمارهای موجود نشان می‌دهد هم اکنون ۴۰ میلیون اسلحه در ترکیه، در دست مردم است که از این تعداد فقط ۴ میلیون مجوز دارد».

دکتر آکجان با تأکید بر اینکه از هر ۱۰ سلاح، ۹ اسلحه بدون مجوز فروخته شده گفت: «با توجه به جمعیت مردم ترکیه، تقریبا از هر ۲ نفر، یک نفر دارای سلاح است. این موضوع  باعث می‌شود که سلاح به راحتی در دسترس کودکان و نوجوان قرار بگیرد. به‌همین دلیل باید مقررات جدیدی در قوانین مربوط به سلاح گرم ایجاد شود».

بر اساس گزارش بنیاد امید، خشونت مسلحانه در ترکیه طی سال ۲۰۲۲، حداقل جان ۲ هزار و ۲۷۸ نفر را گرفته و ۴ هزار و ۲۳۱ نفر نیز بر اثر آن زخمی شده‌اند. شهرهای استانبول، آدانا و سامسون به ترتیب در رتبه اول تا سوم این خشونت‌ها قرار دارند.