۳ متهم در پرونده « خانه ‌اصفهان» به اعدام محکوم شدند

روز دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱، دو روز پس از اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، خبرگزاری میزان، مرکز رسانه‌ای قوه‌ قضائیه، از صدور احکام بدوی پرونده موسوم به «خانه اصفهان» شامل ۳ حکم اعدام برای متهمان این پرونده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، معترضان بازداشت شده در این پرونده، روز ۲۵ آبان، سه «مامور امنیتی» به نام‌های محسن چراغی، محسن حمیدی و محمد كریمی را «با شلیک گلوله کشته‌اند». قوه قضائیه این حادثه را یک «اقدام تروریستی» برشمرده و ۶ نفر را در ارتباط با این پرونده بازداشت کرده است. دادگاه رسیدگی به این پرونده در ۴ جلسه برگزار شد که بر اساس کیفرخواست صادر شده، سه متهم به نام‌های صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی به اعدام محکوم شده‌اند.

امیر نصر آزادانی، بازیکن سابق تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز، به عنوان متهم ردیف چهارم پرونده «خانه اصفهان» برای اتهام «عضویت در دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری، برای اتهام «اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت ملی» به ۵ سال حبس تعزیری و برای اتهام «معاونت در محاربه» به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری و مجموعا ۲۶ سال زندان محکوم شد.

سهیل جهانگیری متهم ردیف پنجم پرونده، بابت اتهام «اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت داخلی کشور» به ۲ سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شد. برای جابر میرهاشمی متهم ردیف ششم این پرونده نیز حکم برائت صادر شد.

جمهوری اسلامی تاکنون چهار معترض بازداشتی را پس از محاکمه در دادگاه‌هایی بدون حضور وکیل انتخابی اعدام کرده است. صدور احکام اعدام جدید برای معترضان در ایران در حالی اتفاق می‌افتد که اعتراض‌ها به این احکام، توسط حامیان حقوق بشر در ایران و جهان هر روز بیشتر می‌شود. نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در پیامی اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را «یک آدمکشی آشکار» از سوی جمهوری اسلامی خوانده است.