۴ شرکت نظامی ترکیه در میان ۱۰۰ شرکت صنایع دفاعی برتر جهان

بر اساس رتبه‌بندی مجله «دیفنس‌ نیوز» که در ماه آگوست منتشر شده است، چهار شرکت نظامی ترکیه، در میان ۱۰۰ تولیدکننده برتر صنایع دفاعی در جهان، قرار گرفته‌اند. 

بر اساس این فهرست، شرکت ASFAT (مدیریت کارخانه و کشتی‌سازی نظامی) برای اولین به این لیست اضافه شده و سه شرکت Aselsan، صنایع هوافضای ترکیه (TAI) و  Roketsan که مهمترین شرکت‌های تولیدی صنایع نظامی ترکیه هستند، نسبت به سال‌ قبل صعود رتبه داشته‌اند.

شرکت Aselsan در این لیست با ۲ پله صعود نسبت به سال قبل، در رتبه ۴۷ قرار گرفته است. کل درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۲، ۲.۱۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به فروش ۲.۲۵ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۱، کاهش ۱۱ درصدی داشته است. 

صنایع هوافضای ترکیه (TAI) با ۱۴ درصد افزایش فروش تجهیزات دفاعی، به درآمد ۱.۴۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسیده است. این شرکت از رتبه ۶۷ سال ۲۰۲۱، به جایگاه ۵۸ در سال ۲۰۲۲ دست یافته است. 

در سال ۲۰۲۲ Roketsan نیز موفق شده درآمد خود را با ۷ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۱، به بیش از ۸۷۳ میلیون دلار برساند. این شرکت در رتبه ۸۰ فهرست قرار دارد. 

در صدر این فهرست شرکت آمریکایی Lockheed Martin قرار دارد. لاکهید مارتین با ۶۳.۳میلیارد دلار درآمد صنایع دفاعی، نسبت به سال ۲۰۲۱، ۲ درصد کاهش فروش داشته است. در رتبه دوم و سوم فهرست نیز به‌ترتیب شرکت‌های آمریکایی RTX با ۶۷.۱میلیارد دلار و Northrop Grumman با ۳۶.۶میلیارد دلار قرار گرفته‌اند.