۵ سایت برتر کمپ ماشین در ترکیه

اگر دنبال این هستید که در مناطق زیبایی در حاشیه‌ی ساحلی ترکیه به سبک و سیاق خودتان اتراق کنید، حتماً این پنج گزینه‌ی عالی برای کمپینگ با کاروان را که چشم‌انداز بی‌نظیری از خورشید و دریا و ماسه پیش رویتان می‌گذارد در نظر بگیرید.

تعجبی ندارد که بعد از پاندمی کوید ۱۹، کمپ‌ کردن یا سفر با کاروان محبوبیت فوق‌العاده‌ای در تمام نقاط دنیا پیدا کرده است. حتی در ترکیه که سفر با کاروان روش متداولی نیست. گفته می‌شود که فروش موتورهوم‌ها (که به کمپر یا RV هم شهرت دارند) پس از آغاز پاندمی ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. فرقی نمی‌کند نامش را موتورهوم، ونِ کمپ یا کاروان بگذارید، درهرصورت منظور اصلی این است که شما در این سبک سفر فضای شخصی خودتان را دارید که هم وسیله‌ی حمل‌ونقل و هم خانه‌ی متحرک شماست و یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید در حالیکه سفر تابستانی امنی دارید از تماشای مناظر لذت ببرید.

با اینکه سفر با کاروان در ترکیه به‌اندازه‌ی امریکا و اروپا متداول نیست، اجاره‌ یا خرید یک کاروان اینجا به‌راحتی امکان‌پذیر است و چند مکان عالی برای پارک‌کردن این ماشین‌ها و گذراندن تعطیلات وجود دارد. در ادامه فهرستی را می‌خوانید از چند محل مناسب در ساحل مدیترانه‌ای ترکیه که برای کمپ کردن مناسب هستند و امتحانشان را پس داده‌اند.

کمپینگ آکتور داتچا

کمپینگ آکتور داتچا تا به امروز معروف‌ترین و مجهزترین کمپ‌سایت ترکیه بوده است. این ناحیه در اِمِجیک، در انتهای جنوب شرقی فرورفتگی ساحلی داتچا، واقع شده است. آکتور مکانی برای اسکان و فضایی برای چادرزدن و پارک کردن ون‌های مسافران ثروتمندتری است که از ساحل جنوبی ترکیه این منطقه را برای تعطیلات انتخاب می‌کنند. کمی دورتر یعنی با ماشین بعد از مارماریس (که البته از ساحل بدروم با کشتی هم در دسترس است) ساحل بکر و آرام دیگری است که حتماً ارزش امتحان کردن دارد و معروف است که درباره‌ی آن می‌گویند: «مگر کاری در داتچا هست که عجله داشته باشید؟»

به‌هرحال این منطقه‌ی عظیم تفریحی مجتمعی برای اسکان مسافران، اتاق‌هایی برای اجاره، چادر و ده‌ها جای پارک برای کاروان دارد که به  پریز برق و دستشویی و آشپزخانه و مکانی برای شستشوی لباس مجهزند. در این ناحیه همچنین یک سوپرمارکت، داروخانه و یک بازار تره‌بار وجود دارد که یک روز در هفته برپا می‌شود. این سایت در نزدیکی ویرانه‌های شهر باستانی کنیدوس و معبد آفرودیت قرار گرفته است.

کمپینگ جنگلی آکیاکا

کمپینگ جنگلی آکیاکا یا Akyaka Orman Kampı فضای فوق‌العاده‌ای برای پارک کردن ون‌های کمپ یا چادرزدن یا حتی اقامت کردن در یکی از اتاق‌های سنگی برای مهمانان است. در فاصله‌ی چند قدمی از شهر زیبای تفریحی آکیاکا منطقه‌ای است پرجنب‌وجوش و سرگرم‌کننده که در عین حال برای استراحت در طبیعت و کمپ خودتان عالی است. منطقه‌ای که در امتداد رودخانه‌ی آزماک واقع شده، و در سمت دیگر که خلیج است امکان موج‌سواری با کایت وجود دارد که از تفریحات معروف این مکان است. در اکیاکا بیش از سی محل مناسب کمپ وجود دارد که داری برق و دستشویی عمومی هستند. این مطنقه اگرچه کمی گران‌تر از مناطق رقیبش است اما قطعاً ارزش دیدنش را دارد.

آلتین کمپ اورِن

اورن از شهرهای تفریحی روتین ترکیه واقع در بورهانیه است. این شهر نزدیک یکی از مکان‌های محبوب‌تر تفریحی به‌نام آیوالیک و پارک ملی در کوه‌های ایدا (که کوه کاز هم نامیده می‌شود) قرار دارد. به فاصله‌ی ۹۰ دقیقه با ماشین به آسوس می‌رسید و ۴۰ دقیقه‌ی دیگر به ویرانه‌های شهرباستانی تروی و بعد عملاً در شهر زیبا و جوان چاناکالا هستید. این کمپ‌سایت که در امتداد ساحل خلیج ادرمیت قرار گرفته بهترین جا برای کشف سواحل غربی ترکیه است. از اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ امکاناتی در این منطقه فراهم شده و برای پارک کردن، هم در میان درختان فضا وجود دارد هم کنار ساحل. مکان‌های در نظر گرفته شده برای کمپ دارای برق و امکانات معمول مثل رستوران‌ها در محیط اطراف جایگاه‌ها است.

کمپینگ کاش

کاش یک مکان ساحلی و شهری تفریحی است که در ساحل دریای مدیترانه بین شهرهای فتحیه و آنتالیا که از شهرهای مناسب تعطیلاتند قرار دارد. کمپینگ کاش محبوب‌ترین و دیدنی‌ترین مکان کمپینگ منطقه برای چادرها و کاروان‌ها است. این مکان روی سکوهایی در خط ساحلی صخره‌ای قرار گرفته و در آن امکانات عمومی، کافه و خانه‌های ییلاقی وجود دارد. از خود شهر کاش تا این ناحیه پیاده ده دقیقه راه است.

کمپینگ آزماکباشی

کمپینگ آزماکباشی آکبوک در خلیج گوکووا واقع شده است، خلیجی که یکی از ایستگاه‌های اصلی برای کروزها در امتداد ریویرای ترکیه است. این منطقه یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای پارک کردن کاروان در امتداد ساحل جنوبی است. این کمپینگ دلپذیر و وسیع در فضایی سرسبز در امتداد دریاچه‌ای منتهی به دریا واقع شده. در این منطقه خانه‌های ییلاقی، چادرها و مکان‌های پارک کاروان فراوان است و با یک پیاده‌روی کوتاه می‌توانید به دریا و ساحلی بکر برسید و با ویرانه‌های هلنیستی Keramos و شهر اورِن کمتر از نیم‌ساعت فاصله دارد.

کرایه‌ی کاروان در ترکیه

کرایه‌ی کاروان در ترکیه کار ساده‌ای است اما هزینه‌ی آن از روزی ۵۰۰ لیر شروع می‌شود و بسیاری از آژانس‌هایی که موتورهوم اجاره می دهند در آنتالیا هستند. آژانس‌های Let’s Go Camper و Ultra Caravans تنوع زیادی در گزینه‌هایی که در اختیار شما می‌گذارند دارد و Karavan Bul هم وب‌ساتی است که مالکان خصوصی این ون‌ها را به شما متصل می‌کند. درعین‌حال کمپانی‌های اجاره‌ی ماشین مثل Avis حتی واگن هم اجاره می‌دهند و در کنار موتورهوم‌ها کاروان‌های جداشدنی دارند. اما حواستان باشد که در مورد این کاروان‌ها باید ماشینی هم از Avis اجاره کنید که بشود کاروان را به آن متصل کرد.