۷۹۳ میلیون دلار کمک بانک جهانی برای زنان افغانستان

صندوق بازسازی افغانستان و بانک جهانی سه پروژه را به ارزش ۷۹۳ میلیون دلار تصویب کردند که مواد غذایی،ارائه خدمات بهداشتی و کمک به درآمد کوتاه‌مدت را برای اقشار آسیب‌پذر مردم افغانستان فراهم کند.

بانک جهانی همراه با صندوق بازسازی افغانستان روز شنبه چهارم  ژوئن/۱۴ خرداد‌ماه، با انتشار بیانیه‌ای سه پروژه اضطراری به ارزش ۷۹۳ میلیون دلار را برای این کشور به تصویب رساند. انتظار می‌رود این سه پروژه اضطراری امکان تغذیه، ارائه خدمات بهداشتی و کمک به درآمد کوتاه‌مدت را برای قشر آسیب‌پذر مردم افغانستان فراهم کند.

در این  بیانیه تاکید شده است که زنان و دختران افغانستانی در محور اصلی سه پروژه‌ اضطراری اخیر قرار دارند و قرار است آن‌ها به صورت «عادلانه» از اجرای فعالیت‌های این پروژه‌ها بهر‌ه‌مند شوند.

افزون بر این، قرار است این پروژه‌ها از نیازهای غذایی کودکان، افراد دارای معلولیت و یا بیماری‌های مزمن و همچنین خانواده‌های تحت سرپرستی زنان را با ارائه امکانات و آموزش‌های باغبانی در خانه و سپس فروش محصولات به بازارها، پشتیبانی کند. بانک جهانی همچنین در بیانیه خود تاکید کرده است که دست‌کم ۱۵۰ هزار زن افغانستانی با بهره بردن از سه پروژه اضطراری در زمینه کشاورزی و تغذیه آموزش خواهند دید. 

 پروژه امنیت غذایی اضطراری در افغانستان

این پروژه که با هدف جلوگیری از بد‌تر شدن وضعیت امنیت غذایی در افغانستان طراحی شده است، قرار است از طریق حمایت از کشاورزان افغانستانی به مشکل یاد شده پاسخ دهد. پروژه امنیت غذایی اضطراری بر تولید گندم در افغانستان متمرکز است و انتظار می‌رود در حدود ۳۰۰ هزار خانوار در سال ۲۰۲۲ و ۳۰۰ هزار خانوار دیگر در سال ۲۰۲۳ از این پروژه بهره‌مند شوند. بانک جهانی هزینه این پروژه را ۱۹۵ میلیون دلار برآورد کرده است. 

 پروژه توان‌بخشی و معیشت جامعه افغانستان

دومین پروژه اضطراری بانک جهانی، توان‌بخشی و معیشت جامعه افغانستان نام دارد. قرار است این پروژه به درآمدزایی کوتاه مدت حدود یک میلیون خانوار از شهروندان کم‌درآمد شهرهای بزرگ و دست‌کم ساکنان۶۴۵۰ روستا در سراسر افغانستان کمک کند. هزینه دومین پروژه اضطراری بانک جهانی در افغانستان در حدود ۲۶۵ میلیون دلار برآورد شده است.

 واکنش اضطراری به وضعیت بهداشتی در افغانستان 

این پروژه با هدف پاسخگویی به نیازهای فوری بهداشتی در افغانستان طراحی شده است. هدف از اجرای سومین پروژه اضطراری بانک جهانی در افغانستان، ارائه خدمات اولیه بهداشتی، فراهم ساختن زمینه واکسینه کردن کودکان و بهبود امکانت برای زایمان مادران اعلام شده است. هزینه سومین پروژه اضطراری بانک جهانی در افغانستان نیز در حدود  ۱۶۹ میلیون دلار تخمین زده شده است. 

براساس اطلاعاتی که روز شنبه، ۱۴جوزا- خرداد، در وب‌سایت بانک جهانی نشر شده است، هر سه پروژه خارج از کنترل رژیم طالبان، از طریق آژانس‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی اجرا خواهد شد.

در این اعلامیه بانک جهانی تاکید شده که این سه پروژه به گونه ای طرح ریزی گردیده‌اند تا بیشتر زنان و دختران افغانستان از فعالیت‌های آن‌ها بهره ببرند.

هر سه پروژه مکانیسم‌های مشخصی برای نظارت مستقل از مصارف مالی دارند تا اطمینان حاصل گردد که هزینه‌ها برای اهداف از قبل تعیین شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بانک جهانی و صندوق بازسازی افغانستان در حالی بودجه سه پروژه اضطراری اخیر خود را به تصویب می‌رسانند که ۱۰ ماه پس از روی کار آمدن دوباره گروه طالبان (۱۵ اوت ۲۰۲۱)، و خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا و ناتو، میلیون‌ها نفر در این کشور با بحران کم‌بود غذا و گرسنگی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند.  

بر اساس تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو»، در حال حاضر دست‌کم  نیمی از جمعیت ۴۰ میلیونی افغانستان گرسنگی حاد را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، با بدتر شدن تدریجی وضعیت اقتصادی افغانستان، گزارش‌های نهاد‌های بشردوستانه حاکی از آن است که تقریبا ۹۵ درصد از مردم این کشور، غذای کافی برای خوردن ندارند.

صندوق کودکان ملل متحد «یونیسف» نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ میلیون کودک در افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند. این نهاد تاکید کرده است که در صورت عدم پاسخگویی به این نیاز فوری، بیش از یک میلیون کودک افغانستانی در هفته‌های آینده به سوءتغذیه دچار خواهند شد.