۹ روز تا افتتاح بزرگترین پل معلق جهان؛ پل «۱۹۱۵ چاناکاله »۲۶ فوریه افتتاح می‌شود

سرانجام پس از دو سال عملیات عمرانی، پل معلق ‌۱۹۱۵ چاناکاله در استان چاناک قلعه ترکیه، روز ۲۶ فوریه توسط رئیس جمهوری ترکیه افتتاح می‌شود.

نام پل معلق بر فراز تنگه داردانل که سرانجام روز ۲۶ فوریه افتتاح می‌شود، یادآور پیروزی عثمانیان علیه بریتانیا و هم‌پیمانانش در نبرد چاناک ‌قلعه (گالیپولی) در سال ۱۹۱۵ است. در این نبرد که بیش از هشت ماه طول کشید، نیروهای ائتلاف بریتانیا شکست خوردند و عثمانیان توانستند از تنگه داردانل (چاناک ‌قلعه) محافظت کنند و نیروهای ائتلافی را به عقب برانند.

عملیات ساخت پل که بخش آسیایی و اروپایی ترکیه را به یکدیگر وصل می‌کند،  در ۱۸ مارس ۲۰۱۷ آغاز شد؛ روزی که تاریخ این پیروزی در سال  ۱۹۱۵ است.  

به نوشته روزنامه “دیلی صباح” هزینه ساخت این پل حدود ۱۰ میلیارد لیر (حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو) برآورد شده بود.

پل ۱۹۱۵ چاناکاله توسط کنسرسیومی متشکل از سه شرکت ترکیه‌ای و یک شرکت کره‌‌ای ساخته شده است.

تنگه داردانل یکی از پرترددترین مسیر‌های آبی جهان به شمار می‌رود. 

این پل در شمال غربی کشور که روی تنگه داردانل و جنوب اپسکی و گلیبولو احداث شده، با ۲۰۲۳ متر طول دهانه دو برج، ۳۲ متر طولانی‌تر از پل آکاشی کایکیو در ژاپن است و با ۳۸۶۰ متر طول، از ۹ روز دیگر بزرگترین پل معلق جهان خواهد بود.

پل ۱۹۱۵ چاناکاله محور اصلی بزرگراه ۲.۸ میلیارد دلاری Kınalı-Balıkesir به طول ۳۲۱ کیلومتر است که بزرگراه های O-3 و O-7 در شرق تراکیه را به بزرگراه O-5 در آناتولی متصل می کند.

ارتفاع کل دو برج این پل ۳۱۸ متر است که آن را به دومین پل بلند ترکیه پس از پل سلطان سلیم و سومین سازه بلند در کشور تبدیل می‌کند. در سطح جهانی این پل به ششمین پل بلند جهان تبدیل می شود و از پل سوتونگ در چین پیشی می گیرد.