۹ نوشیدنی گرم زمستانی محبوب در ترکیه

در این روزهای سرد زمستانی بعضی نوشیدنی‌ها محبوب شهروندان ترک هستند. اینجا نگاهی می‌اندازیم به پرفروش‌ترین نوشیدنی‌های زمستانی ترکیه که تقریباً در منوی همه کافه‌ها پیدا می‌شود.

ثعلب Salep

ماده اصلی ثعلب «ارکیده» است، آن را از خشک کردن و آسیاب کردن غده‌های زیرزمینی این گیاه به دست می‌آورند که محصولی نسبتاً کمیاب و گران است… حالا شما با جزئیات آن مشغول نشوید؛ در کافه «مادو» و یا در Zeynel Muhallebicisi استانبول می‌توانید ثعلب خوب بنوشید.

چای Çay

کاشت و مصرف چای اگرچه کمتر از ۱۰۰ سال است که در ترکیه رواج یافته اما گفتن ندارد که چای امروز  یک نوشیدنی ملی در ترکیه است. تقریباً سر هر کوچه‌ای می‌توانید چای بنوشید.

ایهلامور Ihlamur

ایهلامور یا زیرفون نام یک درخت است که در ترکیه گل آن را دم می‌کنند. اینجا معتقدند این نوشیدنی داروی سرماخوردگی است.

شراب داغ Sıcak Şarap

این البته یک نوشیدنی محلی ترکیه نیست؛ اما  ترکیب ادویه‌های بومی ترکیه با شراب‌های ارزان قیمتی که در این کشور وجود دارد، نوشیدن آن را ویژه و «ارزان» می‌کند.

چای گیاهی Bitki Çayı

چای گیاهی یکی از لذت‌های زمستان است. پیشنهاد ما آن است که حتماً Kış Çayı را در یکی از کافه‌های محله اُرتاکوی امتحان کنید.

تادی Toddy

این نوشیدنی اسکاتلندی با الکل (ویسکی) یا بدون مسکرات صرف می‌شود. باور عمومی اسکاتلندی‌ها آن است که «تادی» نوشیدنی مناسبی برای درمان سرماخوردگی است. تادی‌خوری این روزها در ترکیه هم بسیار محبوب شده است.

بوزا Boza

یکی از نوشیدنی‌های اصلی زمستان ترکیه بوزا است که ترک‌ها آن را منبع ویتامین می‌دانند. این شب‌ها احتمالاً صدای داد «بوزاچی‌»ها را در کوچه‌ها شنیده‌اید که بوزا می‌فروشند. ماده اصلی آن بلغور یا برنج است. یکی از معروف‌ترین جاهایی که این روزها می‌توانید در آن بوزای خوب بخورید مغازه «وفا» در محله فاتیح استانبول است. پیش از این در ازجمله وفا بوزا را معرفی کرده‌ایم و امروز هم لینکش را در استوری گذاشته‌ایم.

قهوه ترک Türk kahvesi

فهرست نوشیدنی‌های زمستانی ترکیه بدون وجود قهوه تمام نمی‌شود. حتماً می‌دانید که قهوه ترک، نوع آسیاب متفاوتی دارد و نحوه دم کردن آن نیز فرق می‌کند. سر صبح و دم عصر بیشترین زمان مصرف قهوه ترک در این سرزمین است.