۹ ویژگی منطقه دریای سیاه که باید بدانید

  منطقه دریای سیاه (Kara Deniz) ترکیه، نوای باریکی است که با رشته‌کوه‌های مرتفع مرزبندی شده. وجود کوه‌ها، طبیعتی بکر و رویایی مثل جنگل‌های شمال ایران را پدید آورده است. همچون جغرافیای این‌جا، فرهنگ و آداب و رسوم مردم دریای سیاه هم با بخش‌های دیگر ترکیه متفاوت است.

  اگر تا امروز به منطقه دریای سیاه سفر نکرده‌اید، فرصت تماشای پاییز شاهکار جنگل‌های کارادنیز را از دست ندهید. اما باید چندین ویژگی این منطقه را بدانید.

  ۱-  شما دیگر در «کشور کباب» نیستید!

  هر آنچه تا حالا درباره فرهنگ غذاهای ترکی می‌دانید فراموش کنید. مردمان منطقه دریای سیاه غذاهای خاص خود را با الهام از نعمات طبیعی مثل سبزیجات، غلات، لبنیات و قارچ وحشی تهیه می‌کنند… پیشنهاد می‌کنیم حتماً Muhlama را هم امتحان کنید.

  ۲- بزرگتر همیشه بهتر نیست. (حداقل در مورد ماهی)

  فکر نکنید ماهی، هرچه بزرگتر باشد خوشمزه‌تر است. حداقل در منطقه کارا دنیز اینطور نیست. پادشاه غذاهای دریایی اینجا، ماهی آنچوی است که اتفاقاً کوچک‌ترین ماهی صید شده از دریای سیاه است. آنچوی که با آرد ذرت سرخ می‌شود، ازجمله محبوب‌ترین غذاهای دریایی ترکیه است.

  ۳- آنچوی ها الهام بخش حرکت رقص بودند 

  رقص محلی مردمان کارا دنیز، رقص لزگی نیست؛ رقص ماهی آنچوی است. شوخی نمی‌کنیم؛ رقص عامیانه «هورون» الهام‌گرفته از شنا و تقلای ماهی آنچوی در دریای سیاه است.

  ۴- حیوانات وحشی منطقه واقعاً وحشی هستند!

  گرگ‌ها ، گوزن‌ها، خرس‌ها، گرازها … جنگل‌های وسیع دریای سیاه یک زیستگاه غنی برای انواع گونه‌های حیات وحش است که بعضی از آن‌ها هم خیلی با انسان‌ها و به‌خصوص توریست‌ها حال نمی‌کنند. پیش از چادرزدن در یک منطقه در جنگل‌های اینجا حواستان باشد که خیلی هم به عمق دامان طبیعت پناه نبرید.

  ۵- اسمش «دریای سیاه» است، ولی تمامش دریا نیست!

  درست است که اسم اینجا «دریای سیاه» است، اما در واقع یک منطقه کوهستانی و جنگلی بسیار سرسبز و برف‌گیر است. مثل این دریاجه طبیعی شکل قلب که در قلب جنگل‌های آرتوین در حاشیه دریای سیاه است.

  ۶- بله آقاجان، مکان تاریخی هم داریم!

  مگر می‌شود در سرزمینی که از هزاران سال پیش انواع و اقسام سلسله‌ها و امپراطوری‌ها را به چشم دیده، ردی از آثار تاریخی پیدا نشود؟ در سرتاسر منطقه دریای سیاه، کلیساها، قلعه‌ها و صومعه‌های تاریخی فراوانی پیدا می‌کنید.

  ۷- اینجا «لاهیجان» ترکیه است.

  اگر برای شما هم سئوال است که مزه منحصر به فرد چای ترکی از کجاست، پاسخش منطقه دریای سیاه است. چای ترکی که در خارج از ترکیه هم محبوب است، در مزارع این منطقه کشت می‌شود. 

  ۸- ما هم کمانچه داریم

  نوای کمانچه، ساز جادویی ایرانی در اینجا هم بسیار محبوب است، با کمی تغییر در پرده‌ها که به آن «کمانچه دریای سیاه» می‌گویند.

  ۹- فقط اسمش «دریای سیاه» است

  رنگ دریای سیاه کمی تیره تر از دریای مدیترانه است و به آبی پررنگ می‌زند.

  :