رجب طیب اردوغان: ترکیه برای پناهجویان مانند مهمانسرا است

آنگلا مرکل امروز برای آخرین بار در مقام صدراعظمی جمهوری فدرال آلمان در کاخ هوبر استانبول با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد.

این یازدهمین سفر خانم مرکل به ترکیه است؛ دیداری در چارچوب برنامه‌های خداحافظی وی از مقام صدراعظمی و جهان سیاست. دو مقام ارشد ترکیه و آلمان پس از این دیدار در یک کنفرانس خبری مشترک با خبرنگاران شرکت کردند. آقای اردوغان با اشاره به روابط مستحم دو کشور در یک دهه گذشته ابراز امیدواری کرد: «امیدوارم کار‌های موفقیت‌آمیزی که با خانم مرکل انجام داده‌ایم در دوره دولت جدید نیز به همین ترتیب ادامه یابد».

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: «جامعه ترک در آلمان مهمترین جنبه اجتماعی روابط و ثروت مشترک ما را تشکیل می‌دهد». موضوعی که البته باعث نگرانی‌هایی نیز در ترکیه شده است. به عقیده اردوغان: «متاسفانه اسلام‌ستیزی، نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و تبعیض همچنان از مشکلات اصلی جامعه تُرک در اروپاست».

اردوغان با اشاره به بحران پناهجویان در اروپا، ترکیه را مهم‌ترین کشور اروپا در مبارزه با قاچاق انسان دانست و گفت: «ترکیه برای پناهجویان مانند یک مهمانسرا است».

وی با اشاره به روابط تجاری گرم دو کشور در دوران خانم مرکل، هدف ترکیه را «دستیابی به سطح تجارت ۵۰ میلیارد دلاری با آلمان» اعلام کرد. البته به نظر آقای اردوغان «اگر دولت‌های ائتلافی وجود نداشت روابط آلمان و ترکیه به جایگاه دیگری می‌رسید. دولت‌های ائتلافی همیشه کار را با مشکل مواجه می‌کنند». ترکیه در طول زمامداری آقای اردوغان و خانم مرکل، سطح روابط تجاری خود را از ۲۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به ۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رسانده است.

آلمان و ترکیه همیشه منافع مشترک داشته‌اند

صدراعظم آلمان نیز با اشاره به روابط دوستانه دو کشور اطمینان داد: «ما همیشه منافع مشترکی داشته‌ایم و دولت فدرال بعدی نیز چنین رویکردی خواهد داشت».

خانم مرکل درباره بحران پناهجویان نیز با اشاره مجدد به حمایت اتحادیه اروپا از ترکیه در مبارزه با قاچاق انسان، این موضوع را «یک ضرورت و شرط اتحادیه اروپا برای حمایت ترکیه» دانست.

صدراعظم محبوب جمهوری فدرال آلمان با این آرزوی رئیس جمهوری ترکیه بدرقه شد: اطمینان دارم که خانم صدراعظم(مرکل) در آینده نیز نقش مهمی در دوستی ترکیه و آلمان خواهد داشت.