جایگاه چای مرغوب ترکیه شهر ریزه است و کاشت چای در این شهر از دهه ۱۹۴۰ آغاز شده است. اگر چه کاشت چای در ترکیه تاریخی طولانی ندارد اما خوردن چای چنان فراگیر است که در کنار دوغ برخی آن را «نوشیدنی ملی ترکیه» می‌دانند. 

امروز دیگر باغچه‌های چای و چایخانه‌ها، بخشی جدایی ناپذیری زندگی مردم ترکیه است. باغچه‌های چای که معمولاً قیمت مناسبی دارند، یکی از لذتبخش‌ترین محل‌های تفریح و در عین حال ساده‌ترین مکان خوش‌گذرانی است.

با هم نگاهی می اندازیم به هفت چایخانه خوش منظر و خوش چای استانبول به انتخاب ازجمله. گفتنی است که ریتینگ‌ها از گوگل مَپ برداشته شده است.

Fethipaşa Sosyal Tesisleri

ریتینگ ۴.۴

استانبول جای گشت و گذار بسیار دارد. یکی از آنها ساحل اسکودار است، اگر مسیرتان به آن‌جا افتاد و در این سرما دلتان چای خواست، این منظره را به همراه چای داغ از دست ندهید.

عکس۳

Dolmabahçe Sarayı Kafeterya

ریتینگ ۴.۱

در استانبول باغچه‌های چایی نظیر کافه تریای دلماباغچه در محله بشیکتاش وجود دارد که طعم تاریخ و طراوت دریا را یک‌جا حس خواهید کرد.

عکس۴

Çengelköy Çınaraltı

اما اگر به محله چنگل کوی اسکودار مسیرتان افتاد، خود را به چایی با قیمت مناسب و منظره پل بسفر مهمان کنید.

ریتینگ ۴.۳

عکس۵

Çaykovski Cafe

ریتینگ ۴.۱

در محله شیشلی میان شلوغی و سر و صدا، کافه چایکوفسکی جای خوبی است که در کنار شیرینی‌، چای اعلا بنوشید.

عکس۶

Emirgan Çinaraltı Cafe

ریتینگ ۴.۲

در منطقه ساریر بعد از قدم زدن در ساحل، این کافه جای خوبی است که در زیر درختان چنار بنشینید و با نوشیدن یک فنجان چای، خستگی در کنید.

Sarayburnu Aile Çay bahçesi

ریتینگ ۴

چای که خوب باشد، مکانش مهم نیست، اما چرا چای را جایی نوش جان نکنید که زمانی منظرگاه سلاطین بوده؟ 

Beta çay

ریتینگ ۴.۵

اگر چای مرغوب می‌خواهید و با بناهای تاریخی رابطه خوبی دارید، حتما به چای فروشی بتا در فاتیح سری بزنید… پشیمان نخواهید شد!