ترکیه منتظر تصمیم دولت هند برای خرید گندم

مجله اکونومیک تایمز هند در روز چهارشنبه ۱۱ می گزارش داد که دولت ترکیه به همراه مصر سفارش واردات ۵۰ هزار تن گندم از این کشور را داده است. پس از اینکه صادرات گندم اوکراین و روسیه به دلیل جنگ، با محدودیت مواجه شده، کشورهای مختلف به دنبال بازار جدید برای تامین نیازهای خود هستند و یکی از این بازارها هند است. 

دولت هند در ۲۰ سال گذشته تلاش کرده است که وضعیت کشاورزی این کشور را بهبود بخشد. هند توانسته است با برنامه ریزی استراتژیک، تولید گندم را از ۷۵.۸ میلیون تن در سال ۲۰۰۶ به ۹۴.۸۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ افزایش دهد. 

در حالی که بهره وری تولید گندم در هند ۲۰ درصد افزایش یافته است، تولید گندم ترکیه، که در سال ۲۰۰۵ در حدود ۱۸.۵ میلیون تن  بود، در سال ۲۰۲۱ به ۱۷.۶ میلیون تن کاهش یافته است. همین هم باعث شده که ترکیه به سمت واردات این محصول برود.

روز جمعه ۱۳ می، دولت هند در یک اطلاعیه اعلام کرده است، صادرات گندم از کشور را ممنوع کرده است. دولت هند اطلاع داد که این تصمیم برای حفظ امنیت غذایی کشور اتخاذ شده است. هند تنها چند روز پس از اینکه اعلام کرد صادرات گندم را در سال جاری هدف قرار داده است، صادرات گندم را ممنوع کرده، زیرا موج گرمای شدید تولید را کاهش داده است. 

درست است که صادرات گندم هند ممنوع شده است اما به واسطه اجازه دولت هند به «دولت کشورهای دیگر برای آنکه بتوانند امنیت غذایی خود را تامین کنند»، صادرات گندم امکان پذیر است. این بند از بیانیه راه ورود گندم به ترکیه را باز می‌کند. اما به هر حال ترکیه منتظر اعلام نظر دولت هند است.

اگرچه برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که موج گرما در شمال هند باعث خواهد شده تا تولید گندم در حدود ۵۰ درصد کاهش یابد. اما یک فروشنده گندم در بمبئی به خبرگزاری CNBC گفته است: «این ممنوعیت تکان دهنده است. ما انتظار داشتیم محدودیت صادرات پس از ۲ تا ۳ ماه کاهش یابد، اما به نظر می‌رسد اعداد تورم نظر دولت را تغییر داده است».