ازجمله – حدود دو ماه است که ترکیه به دنبال گفتگو با روسیه و اوکراین است تا زیر نظر سازمان ملل بتواند کوریدوری برای عبور بی مشکل غلات از دریای سیاه فراهم کند. حال، روز جمعه ۲۲ جولای توافق‌نامه انتقال غلات از بنادر اوکراین با حمایت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بین ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل در کاخ دلماباغچه در استانبول امضا شد.

توافق‌نامه «کریدور غلات» که قرار است گندم اوکراین را از دریای سیاه به دیگر مناطق جهان برساند روز جمعه ۲۲ جولای در شهر استانبول بین ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل در کاخ دلماباغچه  به امضا رسید.

آقای اردوغان در مراسم امضای توافق‌نامه انتقال غلات گفت: «با متن مورد توافق، به جلوگیری از خطر گرسنگی که در انتظار میلیاردها نفر در جهان است کمک خواهیم کرد». وی همچنین تاکید کرد با این گام از افزایش احتمالی قیمت‌‌ها ناشی از کاهش بهره‌وری در پی بروز گرما و خشکسالی جلوگیری می‌شود.

آقای اردوغان در چگونگی اجرایی شدن این کردیور عنوان کرد که «اجرا و نظارت بر این طرح فوق‌العاده مهم، توسط مرکز هماهنگی مشترکی که در استانبول ایجاد می‌شود، انجام خواهد شد. با تردد کشتی‌ها که در روزهای آینده آغاز خواهد شد، مسیر جدیدی از دریای سیاه به بسیاری از کشورهای جهان باز خواهیم کرد».

آقای گوترش طی سخنانی در این مراسم، با تشکر از رئیس‌جمهور اردوغان و دولت ترکیه به زبان ترکی اظهار داشت: «آقای اردوغان و دولت ترکیه، تسهیل امور و پایداری و اصرار شما در هر مرحله از این روند حیاتی بود». وی همچنین تاکید کرد که «امروز در دریای سیاه نشانه آرامش و پرتو امیدی وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد».

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از امضای توافقنامه حمل و نقل امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین، بین ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد در استانبول تمجید و از آنکارا برای ایفای نقش در این مسئله تشکر کرد. وی توافق را گامی مثبت در جهت رسیدگی به اثرات گسترده جنگ روسیه و اوکراین خوانده و گفت: «اکنون جامعه بین‌المللی باید روسیه را در قبال اجرای این توافق، مسئول بداند. مسکو باید تضمین کند که محصولات کشاورزی اوکراین از جمله غلات، دانه‌های روغنی و روغن آفتابگردان به بازارهای جهانی برسد».

همچنین دفتر جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای از نقش مهم ترکیه در امضای توافق‌نامه انتقال غلات از بنادر اوکراین در استانبول قدردانی کرد و خواستار اجرای سریع این توافق شد.

با آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در ۲۴ فوریه، جهان با بحران گندم مواجه شده بود. حذف این دو کشور تامین کننده غلات از روند تامین، نه‌تنها نگرانی از گرسنگی در جهان را افزایش داد، بلکه قیمت گندم را نیز متاثر کرده و به سطح بی سابقه‌ای بالا برد. حال با این توافق نامه قیمت گندم به پایین‌ترین سطح خود در پنج ماه گذشته رسیده است.